sobota, 26 kwietnia 2025 03:58
Reklama

Jaką wydajność powinna mieć pompa hydroforowa?

  • 17.11.2022 13:35
Jaką wydajność powinna mieć pompa hydroforowa?

Pompa hydroforowa jest bardzo popularnym urządzeniem wykorzystywanym do zasilania w wodę budynków mieszkalnych czy systemów nawadniania ogrodu. Wielu inwestorów wybiera ją z przyczyn ekonomicznych (z reguły jest wyraźnie tańsza niż pompa głębinowa o podobnych parametrach), ale po stronie jej plusów warto również zapisać bardzo prostą instalację. Jeśli jesteś zdecydowany na zakup pompy hydroforowej, to kluczowym parametrem, na który powinieneś zwrócić uwagę jest wydajność urządzenia. Jak ją dobrać? Kilka wskazówek znajdziesz w naszym artykule.

Wydajność pompy zawsze dobieramy do maksymalnego zapotrzebowania na wodę

Pytanie tylko, jak je wyliczyć? Najlepiej będzie sprawdzić, z ilu urządzeń pobierających wodę będziemy korzystać w tym samym czasie. Najczęściej jest to:

  • prysznic – zużycie wody wynosi tutaj około 10 litrów na minutę,
  • umywalka – zużycie wody to około 6 litrów na minutę,
  • pralka – zużywająca około 10 litrów na minutę.

Daje nam to łącznie 26 litrów wody na minutę. W prawidłowo zaprojektowanej instalacji ze zbiornikiem hydroforowym o odpowiedniej pojemności można przyjąć, że wydajność pompy hydroforowej powinna wynosić minimum 40% maksymalnego zapotrzebowania na wodę. W tym konkretnym przykładzie będzie to więc około 10,5 litra na minutę.

Obliczenia oczywiście należy wykonać we własnym zakresie, uwzględniając realne warunki domowe i faktyczny maksymalny pobór wody. Jest to jednak uniwersalny wzór pozwalający w dużym przybliżeniu dobrać pompę hydroforową o odpowiedniej wydajności.

Sytuacja komplikuje się w momencie, gdy planujemy wykorzystywać pompę również do zasilania systemu nawadniania ogrodu, gdzie pobór wody jest znacznie większy. Jeśli jedna pompa ma tłoczyć wodę zarówno na potrzeby podlewania, jak i bytowe, wówczas warto już rozważyć zakup znacznie wydajniejszej pompy głębinowej.

To jest ważne!

Wydajność pompy hydroforowej czy głębinowej zawsze dobieramy także pod kątem wydajności źródła oraz pojemności zbiornika hydroforowego. Zbyt mocna pompa będzie się często załączać, co narazi właściciela na niepotrzebne koszty zużycia energii oraz skróci żywotność urządzenia.

Liczy się również wysokość podnoszenia

Dobierając pompę hydroforową nie należy skupiać się tylko na jej wydajności. Równie istotny jest drugi parametr podawany przez producenta, czyli wysokość podnoszenia. Pisząc w dużym uproszczeniu – określa on, na jaką wysokość pompa może tłoczyć wodę przy zachowaniu konkretnej wydajności.

Ma to o tyle duże znaczenie, że większość urządzeń zasilanych wodą wymaga do pracy ciśnienia 1,5 bara, czyli około 15 metrów słupa wody. Jeśli jednak szukamy pompy do domu z poddaszem użytkownym/piętrem, to musimy uwzględnić najwyższy punkt poboru. Załóżmy, że jest to bateria umywalkowa w górnej łazience znajdująca się 8 metrów nad pompą hydroforową. Do 15 metrów dodajemy więc 8 i wychodzą nam 23 metry wymaganego słupa wody.

Nie możemy jednak zapominać o stratach w instalacji, powodowanych m.in. przez różnego rodzaju kształtki. Przyjmuje się, że w prawidłowo wykonanej instalacji straty te nie przekraczają 15%. Do wspomnianych 23 metrów dodajemy więc 15% i uzyskujemy wynik około 26,5 metra. Jest to minimalna wysokość podnoszenia, jaką musi zagwarantować pompa hydroforowa przy wydajności 10,5 litra na minutę.

Prawidłowy dobór pompy hydroforowej do konkretnej studni, instalacji, a nawet rodziny, to warunek efektywnej, bezawaryjnej i taniej eksploatacji własnego ujęcia. Dlatego warto tutaj zdać się na pomoc ekspertów, z której bezpłatnie mogą skorzystać klienci sklepu internetowego z pompami www.sklep-hydros.pl.

materiał partnera


Reklama
Reklama