czwartek, 28 listopada 2024 00:27
Reklama

Niezłomni Bohaterowie Podziemia: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony w Wejherowie.

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto państwowe ustanowione w celu upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej, w okresie PRL, kontynuowali walkę o wolną Polskę. To dzień, który ma na celu przywrócenie pamięci o bohaterach, którzy często byli przez lata zapomniani lub potępiani przez oficjalną propagandę komunistyczną.
Kliknij aby odtworzyć

Żołnierze Wyklęci, znani również jako "niezłomni", to określenie odnoszące się do członków różnych formacji niepodległościowych, takich jak Armia Krajowa (AK), Narodowe Siły Zbrojne (NSZ), Wolność i Niezawisłość (WiN), oraz wielu innych, którzy nie złożyli broni wobec narzuconego przez Związek Radziecki reżimu komunistycznego. Ich walka trwała aż do lat 50. XX wieku, a ich działalność obejmowała zarówno zbrojną konspirację, jak i działalność propagandową mającą na celu zachowanie polskiej tożsamości narodowej i opór wobec sowietyzacji.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 roku i jest obchodzony 1 marca. Data ta nie jest przypadkowa – tego dnia w 1951 roku komunistyczne władze Polski dokonały egzekucji na członkach IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", co symbolizuje brutalność i represje stosowane przez reżim wobec żołnierzy podziemia.

Obchody tego dnia mają różnorodny charakter i obejmują między innymi uroczystości państwowe, marsze pamięci, konferencje historyczne, lekcje w szkołach poświęcone historii Żołnierzy Wyklętych, a także inicjatywy lokalne, takie jak wystawy, projekcje filmów czy konkursy wiedzy. Są to okazje do refleksji nad trudną historią Polski, nad wartościami takimi jak wolność, niepodległość i patriotyzm, a także nad ceną, jaką wielu Polaków musiało zapłacić za swoje przekonania.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest więc ważnym elementem budowania tożsamości narodowej i kultywowania pamięci o tych, którzy nie skłonili głów przed opresją. Jest przypomnieniem o ciemnych stronach historii Polski, ale również o niezłomności i odwadze tych, którzy walczyli o jej lepszą przyszłość.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Brzmi ciekawie, chętnie przeczytamData dodania komentarza: 17.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu seriiAutor komentarza: szubazdolkaTreść komentarza: Elegancka recenzja. Podobnie jak książka, którą już miałem okazję przedpremierowo poznać. Ciekawa przygoda :)Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:54Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu seriiAutor komentarza: Raf DomTreść komentarza: Świetna recenzja! Warto sięgnąć po tę ksiażkę.Data dodania komentarza: 17.11.2024, 10:29Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu seriiAutor komentarza: koraTreść komentarza: i fajnie i super!Data dodania komentarza: 17.11.2024, 10:16Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu seriiAutor komentarza: LESTreść komentarza: 650 mb. -7 miesiecy ???!!!! Toż to żart. WÓJCIE ! Kto wybierał wykonawcę ?Data dodania komentarza: 14.11.2024, 16:07Źródło komentarza: Rozbudowa drogi powiatowej Kielno – KowalewoAutor komentarza: Leszek SzczypiorTreść komentarza: Leszek Szczypior W imieniu własnym jak i organizatora dziękuję wszystkim za udział w Pchlim Targu w Wejherowie, a szczególnie tym, którzy pozostawili po sobie 👏👏🙂🙂porządek. Jesteście WIELCY .Data dodania komentarza: 12.08.2024, 21:25Źródło komentarza: Od książek po odzież: na pchlim targu kupisz, co chcesz
Reklama