Wypracowano powiatowe procedury umieszczania dzieci w rodzinnych i instytucjonalnych formach pieczy zastępczej. Celem uporządkowania procedur jest klarowne przedstawienie zadań należących do poszczególnych organizacji i zintegrowanie współpracy między Sądem, Kuratorami, Policją, Ośrodkami Pomocy Społecznej, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i Szpitalem.
"Ze wszystkich powiatów jesteśmy na trzecim miejscu pod względem rodzin zastępczych, dzieci w tych rodzinach i ich odbiorów. Miotaliśmy się przez lata o odpowiedzialność np. kto jest uprawniony do odbioru dziecka, kiedy, kto w nocy..." - powiedziała Iwona Romanowska dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Temat bardzo istotny, tym bardziej, że w powiece wejherowskim pieczą zastępczą objęte jest, aż 520 dzieci. Pierwszym krokiem, który miał usprawnić służbę dzieciom było wprowadzenie dyżurów nocnych.
"Jeśli jest sytuacja odbioru w wyniku przemocy w rodzinie lub jak jest w nocy zagrożone dobro dziecka, to zrobiliśmy pierwszy krok poprzez dyżury nocne. Następnym krokiem był przewóz tych dzieci. Podpisaliśmy umowę z firmą taksówkarską." - powiedziała Iwona Romanowska dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Kolejnym istotnym krokiem było wspólne uściślenie procedur.
"Umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej jest ostatecznością. Dotyczy sytuacji, kiedy wszystkie dotychczas podejmowane działania nie powiodą się. Te działania, które wypracowujemy mają na celu zminimalizowanie negatywnych skutków, zwłaszcza w sferze psychologicznej małoletniego." - powiedział Jakub Cyrankowski przewodniczący III Wydziału Rodzinnego Nieletnich Sądu Rejonowego w Wejherowie.
Porozumienie w tej sprawie podpisano w siedzibie starostwa powiatowego. Oprócz dyrektorów poszczególnych ośrodków, sądu, byli też przedstawiciele policji i kuratorium. Uregulowanie procedur ma posłużyć także rodzinom biologicznym. Wszystko dla dobra dziecka.
"Te procedury mają też na celu współpracę z rodzinami i pokierowaniem rodziców biologicznych, zapoznanie z przepisami prawa, z jakimi instytucjami powinni współpracować, gdzie się zgłosić i jak poprawić sytuacje w swoich rodzinach." - powiedziała Gabriela Lisius starosta wejherowski.
Koordynatorem inicjatywy jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie. Przedstawiciele obecnych na spotkaniu ośrodków, instytucji i służb zapowiedziały dalszą współpracę w celu uregulowania kwestii spornych dotyczących pieczy zastępczej.
Napisz komentarz
Komentarze