W budynku wejherowskiego I Liceum Ogólnokształcącego na ulicy Bukowej od 10.00 do 16.00 odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. Tym razem akcja dedykowana jest 27-letniej wejherowiance. O chłoniaku limfoblastycznym Kasia (bardzo agresywnym nowotworze) dowiedziała się pod koniec ciąży. Teraz przechodzi chemioterapię, po której potrzebny będzie jej przeszczep szpiku. Wejherowianka czeka na zgodnego dawcę, dlatego ważna jest każda zarejestrowana osoba.
"Mam wszystko czego potrzeba, a do szczęścia brakuje mi tylko jednego: zgodnego Dawcy." - powiedziała Katarzyna.
Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi.
Ty również możesz pomóc Kasi rejestrując się jako potencjalny Dawca krwiotwórczych komórek macierzystych.
Szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej, a nie, jak się powszechnie uważa, z rdzenia kręgowego. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym przy użyciu specjalnej igły. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.
Napisz komentarz
Komentarze