Placówka będzie mieściła się w budynku ulokowanym przed wejherowskim Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej. Jest to budynek wpisany do rejestru zabytków. To właśnie muzeum jest tą instytucją, która dba o rozwój regionalizmu. W zbiorach muzealnych Gerard Labuda zajmuje czołowe miejsce.
"Dzieła profesora Gerarda Labudy znane są na całym świecie. Labuda to ikona europejskiej mediewistyki. To znany orędownik historii Kaszub. Jego droga zarówno życiowa jak również naukowa, warta jest przybliżenia społeczności." - powiedział Tomasz Fopke dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej.
W swoich założeniach "Książnica prof. Gerarda Labudy" stanowić ma centrum upowszechniania wiedzy oraz informacji na temat dziedzictwa kulturowego Kaszub i Pomorza. Wykorzystane będą m.in. nowoczesne interaktywne technologie audiowizualne. Z uwagi na ogromny cel jaki ma do spełnienia finansowana z Unii Europejskiej placówka, należy dobudować jeszcze jedno pomieszczenie.
"Ten budynek, który jest, będzie za mały, więc doprojektowano też nową część. Książnica będzie się składała z obiektów połączonych." - powiedziała Gabriela Lisius starosta wejherowski.
Biblioteka Gerarda Labudy ma powstać do połowy 2018 r. i kosztować ok. 3,8 mln zł. Prawdopodobnie jeszcze przed tegorocznymi wakacjami ruszą prace związane z budową. W Wejherowie tak dużego przedsięwzięcia edukacyjno - kulturalnego nawiązującego do kwestii kaszubskich, jeszcze nie było.
Napisz komentarz
Komentarze