Warunkiem otrzymania dotacji w tej kwestii jest posiadanie wpisu do rejestru Zabytków. Od 2007 r. Wejherowo przekazało na dofinansowanie remontów i prac konserwatorsko-restauracyjnych w zabytkach 4,1 mln złotych. Prace wykonano w 53 budynkach (należących zarówno do wspólnot, jak i w obiektach sakralnych).
"Wejherowo jest starym miastem. Ma swoją wspaniała historię i zabytki. Musimy o nie dbać." - powiedział Krzysztof Hildebrandt prezydent Wejherowa.
Najwięcej (150 tys. zł.) otrzymał klasztor Ojców Franciszkanów, ale tam jest najwięcej do zrealizowania.
"Dotacje przeznaczamy na dalszą renowacje zabytku XVIII wiecznego. Przede wszystkim na renowacje poddasza. Jest tam sporo do zrobienia. Są zabytkowe belki XVII wieczne, które trzeba zakonserwować, pokazać. Nie będziemy ich zakrywać materiałami budowlanymi. Trzeba wykonać zabezpieczenie przeciwpożarowe." - powiedział o. Daniel Szustak przeor klasztoru Ojców Franciszkanów w Wejherowie.
Cześć dotacji zostanie także spożytkowana na wykonanie właśnie na poddaszu pokoi dla pielgrzymów i kaplicy. Drugą dotacje w wysokości 44 tys. zł. otrzymała Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Kościuszki 20.
"Jest to przeznaczone na remont budynku, ściany najbardziej wymagającej, czyli ściany zachodniej. W ubiegłym roku również z pomocą miasta wyremontowaliśmy ścianę południową, najbardziej widoczną od strony ulicy." - powiedziała Anna Schmidt mieszkanka kamienicy.
Dwie kolejne dotacje otrzymali: Dom Pomocy Społecznej z Ośrodkiem Dziennego Pobytu dla Dzieci prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego á Paulo przy ul. św. Jacka 14 (35 tys. zł) oraz Powiatowy Cecho Rzemiosł Małych i Średnich Przedsiębiorstw przy ul. Kalwaryjskiej 3 (13 tys. zł).
Napisz komentarz
Komentarze