Powiat wejherowski stawia na edukacje. Powstanie licznych pracowni, nowych kierunków kształcenia, wzrost liczby szkoleń czy warsztatów - to niektóre z działań, które mają przyczynić się do rozwoju szkolnictwa w naszym powiecie. O organizacji systemu doradztwa zawodowego rozmawiano w starostwie. Podsumowano dotychczasowe działania oraz zaprezentowano ankietę przeprowadzoną wśród uczniów szkól zawodowych i technikalnych, a związaną z wyborem ich drogi edukacyjno - zawodowej.
"Uczniowie w swoich wyborach kierują się przede wszystkim chęcią zdobycia dobrego zawodu, zarobkami oraz bliską odległością od miejsca zamieszkania." - powiedziała Karolina Pobłocka Powiatowy Koordynator Sieci Doradców Edukacyjno - Zawodowych.
Młody człowiek w tym wszystkim jest najistotniejszy. Czasami staje przed dylematem jaką ścieżkę edukacyjną wybrać. Pomóc im w tym mają właśnie doradcy zawodowi.
"Od września 2016 roku w szkołach ponadgimnazjalnych zostali powołani doradcy edukacyjno - zawodowi, których rolą jest przygotowanie ucznia do wejścia na rynek pracy, a także przygotowanie do dalszej drogi kształcenia." - powiedziała Karolina Pobłocka Powiatowy Koordynator Sieci Doradców Edukacyjno - Zawodowych
Na terenie powiatu wejherowskiego funkcjonuje 11 Zespołów Szkół Ponadgimnazjalnych. Od 1 września 2016 r. naukę rozpoczęło ponad 5800 uczniów. W pierwszych rocznikach liczba uczniów wynosi 1640. Jest to rekordowy pod względem liczby nowo przyjętych uczniów, nabór do pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych. Dane statystyczne wykazują tendencję wzrostową. Przyjęto o 144 uczniów więcej niż w roku ubiegłym.
Świadczy to o atrakcyjności i różnorodności oferty szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat. Tym bardziej rola doradców zawodowych jest tutaj niezbędna.
Napisz komentarz
Komentarze