Błogosławiona Alicja Kotowska, kobieta pełna wiary i poświęcenia, w dniu 11 listopada 1939 roku, po około dwóch tygodniach spędzonych w wejherowskim więzieniu, została wywieziona do Lasu Piaśnickiego wraz z córkami doktora Panka. To były czasy, kiedy Willa Musica, należąca do Panka, została przejęta przez nazistów. Niestety, los bł. Alicji Kotowskiej stał się losem tysięcy innych Polaków.
Wydarzenie to, mające na celu przypomnienie o jej poświęceniu i oddaniu, zostało zorganizowane dzięki inicjatywie Zakonu Rycerzy Kolumba z Łeby i Wejherowa. Jest to największa na świecie rzymskokatolicka organizacja świecka o charakterze charytatywnym, której działalność jest nierozerwalnie związana z Kościołem. Zakon, który obecnie skupia ponad 2 miliony członków na całym świecie, współpracował przy organizacji tego ważnego dla społeczności lokalnej wydarzenia z Księdzem Infułatem Danielem Nowakiem, Dziekanem dekanatu Wejherowo.
Do uczestników tej uroczystości należą między innymi Księża, Siostry Zmartwychwstanki oraz przedstawiciele Aresztu Śledczego w Wejherowie. Również Rycerze Kolumba z Łeby i Wejherowa wzięli aktywny udział w tym ważnym dniu. Szczególną uwagę zwraca młodzież Liceum Mundurowego z Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie, a dokładnie uczniowie 1 klasy policyjno-penitencjarnej, która pod opieką mentorską Służby Więziennej, po raz pierwszy wzięła udział w tym wydarzeniu.
Tego rodzaju inicjatywy pokazują, jak ważne jest pamiętanie o historii oraz jej bohaterach. Błogosławiona Alicja Kotowska oraz tysiące innych ofiar zbrodni w Lasach Piaśnickich na zawsze pozostaną w sercach Polaków. Dzięki takim uroczystościom jak ta, pamięć o nich będzie żyła przez kolejne pokolenia.
Napisz komentarz
Komentarze