piątek, 20 września 2024 10:51
Reklama

Polskie miasta walczą o czyste powietrze. Jak im to wychodzi?

Smog w dużych polskich miastach to wcale nie taka rzadkość. W dużej części odpowiada za niego transport. Samorządy próbują walczyć z problemem, ale nie wszystkim się to udaje.

Polska należy do najbardziej zmotoryzowanych krajów w Unii Europejskiej. Na tysiąc mieszkańców Polski przypada aż 687 samochodów osobowych. Niestety to właśnie w naszym kraju spośród krajów wspólnoty europejskiej jeździ najwięcej samochodów mających więcej niż 20 lat (ponad 41 proc.). A te trują. I to bardzo.

Smog może drogo kosztować 

Transport jest głównym źródłem emisji tlenków azotu w miastach. Niestety wielu z nas oddycha powietrzem przesiąkniętym smogiem, a to trucizna, która nie zabija od razu, jednak stopniowo sieje spustoszenie w ciele. Częściej chorujemy, w związku z czym chętniej korzystamy z L4. To wszystko ogromne obciążenie dla budżetu państwa.  

Chociaż w długiej perspektywie ekologia bardzo się opłaca, nie zawsze łatwo jest wcielić ją w życie. Mimo że pomysły na „zazielenienie” transportu kłębią się w głowach samorządowców. Strefy czystego transportu, zwężanie ulic, zeroemisyjne autobusy, współdzielone rowery, samochody elektryczne i rozbudowana infrastruktura ładowania – brzmi jak marzenie każdego ekologa. I niestety w większości przypadków w sferze marzeń może pozostać. 

Polska wypadła przeciętnie 

Ranking Clean Cities Campaign pokazuje, że choć polskie miasta inwestują w ekologiczne rozwiązania transportowe, nie plasują się w czołówce europejskich miast pod względem mobilności współdzielonej i elektrycznej. Na 42 analizowane miasta region trójmiejski z wynikiem 32 proc. zajął 21 miejsce, a Kraków i Warszawa były o kilka oczek dalej – mają ten sam wynik, czyli 29 proc. Jeśli chodzi o dostęp do rowerów i elektrycznych hulajnóg, Warszawa z wynikiem 12,7 rowerów i elektronicznych hulajnóg na tysiąc mieszkańców zajęła 12 miejsce. Kraków 15, a Trójmiasto – 18. 

Mocną stroną polskich aglomeracji jest wprowadzanie zeroemisyjnych autobusów do taboru. Trójmiasto zajęło siódme miejsce w rankingu. Gorzej wypadły Kraków i Warszawa. Najsłabiej wypadamy pod względem dostępu do elektrycznych samochodów współdzielonych. W tym przypadku plasujemy się bliżej końca stawki. Zbyt wolny rozwój infrastruktury ładowania i przestarzały system podatkowy hamują postępy.

Z nich można brać przykład 

Porównując wskaźniki z zagranicznymi miastami, widać, że Polska sporo ma wiele do nadrobienia. W Helsinkach na przykład na 1000 mieszkańców przypada aż 31 rowerów lub hulajnóg współdzielonych. W Amsterdamie zainstalowanych jest ponad 147 kW ładowania na 1000 mieszkańców, a w Krakowie – tylko 6,3 kW. Niewiele więcej ma Warszawa. Najlepiej jest w Trójmieście – 9,5 kW na 1000 mieszkańców. Kopenhaga zaś bardzo dobrze wypada pod względem wdrażania mobilności współdzielonej i elektrycznej. W jej przypadku wskaźnik to ponad 80 proc. Z tych miast Polska powinna brać przykład.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Leszek SzczypiorTreść komentarza: Leszek Szczypior W imieniu własnym jak i organizatora dziękuję wszystkim za udział w Pchlim Targu w Wejherowie, a szczególnie tym, którzy pozostawili po sobie 👏👏🙂🙂porządek. Jesteście WIELCY .Data dodania komentarza: 12.08.2024, 21:25Źródło komentarza: Od książek po odzież: na pchlim targu kupisz, co chceszAutor komentarza: luckyluTreść komentarza: ale pojechali z cwelemData dodania komentarza: 10.08.2024, 14:24Źródło komentarza: Szybka akcja policji po zdecydowanych działaniach kryminalnych w Rumi i WejherowieAutor komentarza: WojtasTreść komentarza: Dobrze, że brałem rozwód, jak było to stosunkowo proste :D Tak czy siak korzystałem z pomocy prawnika. Nie było możliwości dogadania się z ex. Pomogli mi prawnicy z Legaleo - Kancelarii Wojas Pawlak. Potraktowali mnie poważnie, mimo że sprawa była na pozór prosta. Wszystko przebiegło zgodnie z planem.Data dodania komentarza: 30.06.2024, 22:01Źródło komentarza: Trudniej o rozwód? Zbigniew Ziobro wycofał się z tego pomysłuAutor komentarza: MariankaTreść komentarza: Moim zdaniem to dobre rozwiązanie. Dzięki temu będzie można uzyskać rozwód szybciej. jednak najlepiej nie zabierać się za to bez prawnika. Ze swojej strony mogę polecić Legaleo, czyi Kancelarię Wojas Pawlak. Działają pomysłowo, nieszablonowo i skutecznie.Data dodania komentarza: 30.06.2024, 12:34Źródło komentarza: Po rozwód już nie do sądu. Rozwodzące się pary uzyskają go szybciejAutor komentarza: justynaTreść komentarza: WejherowoData dodania komentarza: 20.05.2024, 18:43Źródło komentarza: Wodne Ogrody otwarte na długi weekend majowo-czerwcowyAutor komentarza: JaTreść komentarza: Gdzie znajdę te wodne ogrody- brak informacji?Data dodania komentarza: 20.05.2024, 16:36Źródło komentarza: Wodne Ogrody otwarte na długi weekend majowo-czerwcowy
Reklama