Do Wejherowa przybyło 18 chórów. W tym roku zrezygnowano z prezentacji utworu obowiązkowego oraz poszerzono grono potencjalnych uczestników o chóry parafialne i działające przy instytucjach.
Skład Jury oraz Komisji Artystycznej był imponujący. Wykonawców oceniali wybitni znawcy muzyki chóralnej, profesorowie i doktorzy niemal z całego kraju m.in. dr hab. Agnieszka Franków - Żelazny z Akademii Muzycznej we Wrocławiu - przewodnicząca Jury, prof. Marek Gandecki z Akademii Muzycznej w Poznaniu, prof. Katarzyna Sokołowska z Uniwersytetu w Bydgoszczy, oraz dr Sławomir Bronk i prof. Roman Grucza z Akademii Muzycznej w Gdańsku.
"Oczekuje dobrej muzyki, wysokiego poziomu i dobrej organizacji. Jak dotąd przemarsz był przepiękny. To sie rzadko zdarza. Uczestniczyłem w wielu konkursach, festiwalach, ale tak uroczyste otwarcie, to tylko jest w Wejherowie." - powiedział prof. Roman Grucza członek Jury.
Jury opiniowało uczestników w drugim dniu festiwalu. Przesłuchania odbywały się w wejherowskiej Szkole Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina. Jury oraz Komisja Artystyczna oceniała występy uczestników w 6 kategoriach. Zaprezentowały się m.in. chóry dziecięce, młodzieżowe, akademickie, chóry szkół muzycznych I i II stopnia oraz przedstawiciele stowarzyszeń i towarzystw śpiewaczych.
"Tych chórów było więcej, natomiast Komisja Artystyczna zakwalifikowała 18, ponieważ tyle chórów może wystąpić w ciągu dnia. Każdy z chórów mógł się zaprezentować w 15-minutowym swoim projekcie konkursowym." - powiedział prof. Marek Rocławski przewodniczący Komisji Artystycznej.
Ostatecznie tegoroczną statuetkę "Złocistego Żagla" otrzymał sekstet proMODERN z Warszawy.
Napisz komentarz
Komentarze