Celem kampanii będzie uświadomienie kobietom potrzeby badań profilaktycznych. Na stoisku wejherowskich Amazonek będzie możliwość porozmawiania z członkiniami, uzyskania bezpośrednio od nich informacji dotyczących leczenia, profilaktyki czy wsparcia.
Honorowy patronat nad ogólnopolska akcją objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser- Duda.
Rak to nie wyrok
Rak piersi zdiagnozowany we wczesnym stadium może być niemal w 100 proc. wyleczalny. Postęp medycyny i dostęp do nowych form leczenia wpłynęły także na komfort życia pacjentek. Kluczową kwestią jest wczesne wykrycie choroby, dlatego należy regularnie samobadać piersi oraz wykonywać USG lub mammografię. Mimo, że wystarczy naprawdę niewiele, aby zadbać o zdrowie własne lub mamy, siostry czy przyjaciółki, wiele kobiet wciąż unika tematu. Być może ze strachu przed wykryciem choroby, z powodu natłoku obowiązków czy po prostu – braku świadomości.
Profilaktyka podstawą szybkiego wykrywania raka piersi
Historie pacjentek z rakiem piersi zazwyczaj rozpoczynają się od samodzielnego wyczucia guzka. Nie jest to jednak jedyny objaw, który powinien skłonić do wizyty u specjalisty.
Wśród niepokojących symptomów wyróżnia się też m.in.: zmianę struktury skóry, zaczerwienienie naskórka, pojawiające się wgłębienia, zniekształcenie brodawki lub wyciek z niej, a także ból w okolicach biustu lub pach. Dostrzeżenie tego typu zmian wymaga bacznej obserwacji swojego ciała, do czego idealną okazją jest samobadanie.
USG, mammografia i badanie palpacyjne
Choć ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta znacznie po pięćdziesiątce, to nie wyklucza to zachorowania wcześniej. Dlatego już po ukończeniu 20 r.ż. kobiety powinny przeprowadzać je regularnie raz w miesiącu – najlepiej pomiędzy 5 a 9 dniem cyklu. Panie, które już nie miesiączkują mogą je wykonywać w dowolnym terminie – ważne jednak, aby robić to systematycznie co 30 dni. Badanie palpacyjne piersi powinien wykonywać także ginekolog podczas konsultacji ginekologicznej pacjentki. Istotne są również profilaktyczne badania diagnostyczne – na USG zaleca się zgłaszać co 2 lata (kobiety w wieku 20-30 lat) lub co roku (po 30 r.ż). Po przekroczeniu 50 r.ż. należy natomiast zapisywać się na mammografię raz do roku.
Federacja Stowarzyszeń Amazonki
Federacja Stowarzyszeń Amazonki działa na rzecz kobiet z rakiem piersi już od 30. lat. Jej celem jest przełamywanie tematów tabu w obszarze raka piersi oraz realne wsparcie kobiet w trakcie i po zakończeniu leczenia, a także edukacja Polek w zakresie profilaktyki. Dzięki aktywnościom Federacji zostały wprowadzone m.in. refundacja protez oraz rekonstrukcji piersi czy zmiany w leczeniu obrzęku limfatycznego. Organizacja jest partnerem merytorycznym dla decydentów działających w ochronie zdrowia, a także bierze aktywny udział w tworzeniu zmian legislacyjnych, mając realny wpływ na politykę zdrowotną państwa. Ruch Amazonek skupiony wokół Federacji Stowarzyszeń Amazonki to 26 tysięcy kobiet, działających w 209 klubach w całej Polsce. Ochotniczki działające w szpitalach zapewniają wsparcie psychiczne i merytoryczne kobietom przed i po zabiegu mastektomii.
Wylecz raka piersi HER2+
Kampania „Wylecz raka piersi HER2+” powstała z myślą o kobietach z tym podtypem nowotworu, a jej celem jest wsparcie oraz edukacja chorych i ich bliskich. W ramach inicjatywy uruchomiono stronę wyleczrakapiersi.pl oraz fanpage na Facebooku Wylecz raka HER2+.
-informacja nadesłana
Napisz komentarz
Komentarze