Jak podkreślali podczas promocji sami autorzy, ich książka w przystępny sposób przedstawia najważniejsze wydarzenia mające wpływ na dzieje i rozwój Grodu Wejhera. W związku z okolicznościami, które przyczyniły się do jej powstania, wiele uwagi poświęcono początkom miasta a także epokom późniejszym (XIX i XX w). Liczne ilustracje pomagają Czytelnikom poczuć „ducha” wydarzeń i epoki, które zostały opisane. Nie brak też informacji o ludziach ważnych dla miasta od Jakuba Wejhera począwszy.
Do sięgnięcia po tę pozycję o charakterze popularno-naukowym (nie zawiera przypisów, ale ma bibliografię i mnóstwo ilustracji), zachęca też interesująca okładka. Jej autor - Artur Wyszecki, znany wejherowianom współautor wielkoformatowych ekspozycji w technice sgraffito, znajdujących się w ratuszu i na terenie miasta, a także twórca miejskich ekspozycji abecadła kaszubskiego, w tworzeniu okładki sięgnął po fragment tzw. mapy Judyckiego, na którą wkomponował w formie kolażu sylwetki postaci z różnych lat dziejów Wejherowa.
Spotkanie w obecności osób interesujących się historią oraz kulturą Wejherowa i Kaszub poprowadziła Benita Grzenkowicz-Ropela. Obaj autorzy dyrektor muzeum Michał Hinc oraz Adam Lubocki, przybliżyli zebranym okoliczności związane z powstaniem książki wyrażając nadzieję, iż zyska ona zainteresowanie czytelników.
- Jestem zachwycony tym, że w roku obchodów 380. rocznicy utworzenia Wejherowa ukazała się tak ciekawa publikacja obejmująca okres funkcjonowania miasta od początków jego utworzenia po lata współczesne – powiedział zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz.
Książkę wydało Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego Wejherowo i Starostwa Powiatowego w Wejherowie.
Napisz komentarz
Komentarze