„Szpitale Pomorskie” wciąż starają o uzyskanie całości finansowania tych zabiegów ze środków NFZ, bowiem obecnie otrzymują tylko środki na niecałe 2 zabiegi miesięcznie…
Dlaczego ta metoda leczenia??
Trombektomia mechaniczna jest powszechnie uznawana za najskuteczniejszą metodę leczenia udaru niedokrwiennego mózgu, a pomimo tego w Polsce nadal jest to metoda leczenia poddawana badaniom pilotażowym, których czas trwania był już kilkakrotnie przedłużany. Warto podkreślić, że wyniki osiągane przez nasz interdyscyplinarny zespół kierowany przez dr Krzysztofa Pawłowskiego, nie ustępują wynikom osiąganym w najlepszych ośrodkach udarowych na świecie (Int J Environ Res Public Health 2023, 20: 2232), a sam projekt, pomimo wszelkich przeszkód, jest kontynuowany i w systemie 24/7 zabezpiecza potrzeby pacjentów Oddziału Udarowego w Wejherowie.
Jak podkreśla dr n.med. Alicja Mączkowiak, ordynator Oddziału Neurologii szpitala w Wejherowie, w postępowaniu medycznym czas reakcji zawsze odgrywał istotną rolę, ale w przypadku udaru niedokrwiennego mózgu ma on znaczenie decydujące. Skuteczne przywrócenie przepływu krwi w zamkniętej tętnicy w pierwszej godzinie od zdarzenia daje wysokie prawdopodobieństwo, że pacjent po udarze zachowa pełną sprawność funkcjonalną.
Trombektomia mechaniczna nr 100 została wykonana przez zespół w składzie: Krzysztof Pawłowski (kardiolog), Artur Dziadkiewicz (neurolog), Beata Wojtyła (pielęgniarka zabiegowa) i Bernadeta Topp (pielęgniarka anestezjologiczna).
Napisz komentarz
Komentarze