Kalwaria Wejherowska to zespół 26 kaplic ufundowanych przez Jakuba Wejhera. Została zbudowana w latach 1649-1655. Jest ona perłą architektury sakralnej Polski Północnej i obok Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Pakoskiej jest najstarszym sanktuarium Męki Pańskiej w Polsce. Co roku w okresie Wielkiego Postu przyciąga tłumy wiernych, którzy co piątek uczestniczą w Drodze Krzyżowej.
"Nasza Kalwaria Wejherowska słynie z tego, że tysiące pielgrzymów przybywają co roku na wzgórze kaszubskie." - podkreślił o. Daniel Szustak gwardian klasztoru Franciszkanów w Wejherowie.
Cały szlak kalwaryjski liczy 4,6 km długości i przejście w całości zajmuje ok. 2,5 godziny. Najbardziej popularna trasa Drogi Krzyżowej obejmuje 14 kaplic. Zaczyna się przy kościele klasztornym. Dalej trasa prowadzi ulicą Klasztorną i Parkową obok Pałacu Przebendowskich i Keyserlingów... Dochodzimy do pierwszej kaplicy Drogi Krzyżowej - do Pałacu Piłata (nr 11).
"Piękne położenie kaplic, piękny teren ludzi przyciąga. Jest to też inna Droga Krzyżowa ze względu na to, że nie jest w miejscu zamkniętym, a na świeżym powietrzu. Poprzez wysiłek fizyczny, że idziemy, męczymy się, możemy mieć świadomość, jak to przeżywał Pan Jezus." - powiedział o. Daniel Szustak gwardian klasztoru Franciszkanów w Wejherowie.
W Drodze Krzyżowej uczestniczą rodziny, dzieci, młodzież i osoby starsze.
"Są i rodzice z dziećmi, pchają wózki. Jest młodzież. To piękne świadectwo wiary. Są też dorośli, ludzie chorzy, idą przy pomocy kul, są całe rodziny. I to jest piękne, budujące." - powiedział o. Daniel Szustak gwardian klasztoru Franciszkanów w Wejherowie.
W każdy piątek Wielkiego Postu w klasztorze ojców Franciszkanów o godzinie 15.00 rozpoczyna się Msza św. Następnie o godzinie 16.00 sprzed klasztoru wyrusza liczna procesja. Przez cały czas niesiony jest krzyż. Przy poszczególnych kaplicach odprawiane są krótkie rozmyślania.
Napisz komentarz
Komentarze