Zużyte opony są odpadem, który bardzo obciąża środowisko naturalne. W przepisach prawa oznaczone są kodem 16.01.03. i podobnie jak inne odpady nie powinny być zbierane przez osoby fizyczne i wykorzystywane bez odpowiedniego recyklingu jako materiał budowlany czy ogrodzeniowy.
Ostatnio do Straży Miejskiej docierają sygnały o gromadzeniu na niektórych posesjach dużej ilości opon. Mieszkańcy są tym faktem zaniepokojeni. I mają rację. Strażnicy interweniują i nakazują odpady usunąć za pośrednictwem wyspecjalizowanych firm. Ale nie tylko osoby fizyczne gromadzą opony. Na niektórych osiedlach zużyte opony stały się materiałem do wyznaczania miejsc parkingowych. Nie wygląda to estetycznie i szpeci krajobraz osiedla. Warto to mało eleganckie ogrodzenia „oponowe” zlikwidować.
Opony nie ulegają rozkładowi, a ze względu na swoją objętość wymagają dużej powierzchni magazynowania i specjalnie przygotowanego terenu. Zużyte opony można poddać dwóm rodzajom odzysku – recyklingowi materiałowemu i odzyskowi energetycznemu, ale te mogą wykonać jedynie wyspecjalizowane formy. Dlatego Straż Miejska apeluje do mieszkańców, aby bez zezwolenia nie gromadzili tych odpadów. Przypomina również o grożących sankcjach karnych. „Kto bezprawnie postępuje z odpadami lub zbiera odpady, zgodnie z art. 176 i 177 Ustawy o odpadach może zostać ukarany mandatem karnym od 20-500złotych, a gdy sprawa trafi do sądu, grzywna ta może wynieść nawet 5 000 złotych.”
Napisz komentarz
Komentarze