W 2015 roku po raz pierwszy Wejherowo zrealizowało inicjatywę od początku do końca uzależnioną od aktywności społecznej. Budżet Obywatelski spotkał się z ogromnym uznaniem.
"W edycji 2015 wybraliśmy pięć projektów (cztery inwestycyjne i jeden miękki). Z tego jeden nie został zrealizowany (...) Rok 2016 to pięć projektów inwestycyjnych i dwa projekty miękkie. Udało nam się zrealizować 2 projekty inwestycyjne i dwa miękkie. Trzy są nadal w realizacji." - powiedziała Beata Rutkiewicz wiceprezydent Wejherowa.
Tegoroczna edycja rusza 1 kwietnia. Jest to bowiem data od której można składać swoje pomysły. Mamy na to miesiąc, bowiem 30 kwestia upływa termin składania wniosków.
"Wszyscy mieszkańcy Wejherowa, którzy ukończyli 16 lat, będą mogli składać propozycje projektów." - powiedział Arkadiusz Kraszkiewicz skarbnik miasta.
Procedury składania wniosków i głosowania pozostają bez zmian. Swoje poparcie można wyrazić poprzez oddanie głosu na dwa projekty: jeden inwestycyjny i jeden nieinwestycyjny. W tym roku Wejherowo włącza się do Metropolitalnego Budżetu Obywatelskiego, który w tym samym czasie będzie realizowany m.in. w Gdańsku, Sopocie, Gdyni oraz innych miejscowościach z okolic Trójmiasta.
"Zachęcam do przygotowywania. Cały proces budżetu w metropolii jest dobrze przewidziany, jeśli chodzi o kalendarz, gdyż jest zdecydowanie większa gwarancja odnośnie czasu na zorganizowanie wszystkich pomysłów." - powiedział Krzysztof Hildebrandt prezydent Wejherowa.
Głosowanie projektów do realizacji rozpocznie się wspólnie z innymi samorządami i potrwa od 18 września do 2 października. Wyniki poznamy w połowie października. W tegorocznej edycji Wejherowskiego Budżetu Obywatelskiego, na jego realizację przeznaczono 1 mln złotych, z czego 950 tys. zł na projekty inwestycyjne i 50 tys. zł na nieinwestycyjne.
Napisz komentarz
Komentarze