Największa zmiana w budżecie miasta na 2017 rok dotyczyła przekazania przez powiat wejherowski 1 mln zł na budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Ofiar Piaśnicy, Granicznej i Lelewela w ramach zadania „Budowa ul. Karnowskiego". Docelowo cała inwestycja obejmie przebudowę ulicy Karnowskiego na odcinku od ul. Ofiar Piaśnicy do ul. Przemysłowej, gdzie wybudowane także zostanie rondo.
"Powstanie Zachodniego Połączenia Drogowego Wejherowa jest zaplanowane na kilka lat i będzie realizowane przez miasto etapami, gdyż to ogromne i ambitne zadanie. Strategiczny ciąg komunikacyjny ma przebiegać docelowo od ul. Strzeleckiej przez las do skrzyżowania z ul. Sucharskiego - Sobieskiego, dalej przez Węzeł Działki do skrzyżowania na drodze krajowej nr 6, następnie przez nową ul. Karnowskiego do ul. Przemysłowej i dalej do ul. Ofiar Piaśnicy, a potem przez ul. Lelewela i Nadrzeczną do ul. Chopina i dalej Staromłyńską, Iwaszkiewicza, Necla i przez ul. Patoka do Węzła Śmiechowo (Zryw). Obecnie będziemy realizowali kolejny etap, czyli właśnie rondo na skrzyżowaniu ulic Ofiar Piaśnicy, Granicznej i Lelewela." - powiedział Krzysztof Hildebrandt prezydent Wejherowa.
Przypomnijmy, że zakończona w ubiegłym roku budowa Węzła Działki, łączącego drogę krajową nr 6 z ulicami Sobieskiego i Sucharskiego wraz z dwoma rondami, usprawniła ruch w zachodniej części Wejherowa. Nowo wybudowany węzeł drogowy stanowi ważny etap realizowanego Zachodniego Połączenia Drogowego Wejherowa, które jest istotne również z punktu widzenia planowanej budowy Węzła Wejherowo (Kwiatowa) z tunelem, gdyż na czas budowy Węzła Wejherowo przejazd przez tory w ul. Kwiatowej zostanie zamknięty. Realizacja Węzła Wejherowo była uzależniona od uruchomienia trasy alternatywnej na czas budowy, jaka prowadzi właśnie przez Węzeł Działki.
Projekt unijny
Podczas sesji przyjęto uchwałę o przystąpieniu do realizacji partnerskiego projektu rewitalizacyjnego „Rewitalizacja Śródmieścia Wejherowa” i „Klub Integracji Społecznej Śródmieście”. Podczas ostatnio przeprowadzonego naboru zostało złożonych 31 ofert, spośród których zostaną wybrani partnerzy projektu. Wpłynęło 24 ofert od Wspólnot Mieszkaniowych i 6 ofert od Wejherowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na remonty części wspólnych oraz zagospodarowania podwórek budynków oraz podwórek, a także jedna oferta od partnera społecznego na realizację działań w Klubie Integracji Społecznej. Rada miasta zabezpieczyła środki na realizację ww. projektu unijnego, jako wkład własny.
Walka ze smogiem
W Wejherowie od wielu lat systematycznie realizowany jest cykl programów mających za zadanie poprawę jakości powietrza. Podczas ostatniej sesji, radni w ramach zmiany budżetu miasta wprowadzili środki w wysokości 63.903 zł na wymianę systemów grzewczych w budynkach, które trafią do wnioskodawców z 2016 roku. Jak wyjaśniła Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w ostatnich dniach grudnia 2016 r. przekazał środki z dotacji do urzędu, a Prezydent po sesji przekaże je mieszkańcom, z którymi w 2016 roku zawarto umowy o zmianę systemu grzewczego. Mieszkańcy otrzymali dofinansowanie na poziomie 30 procent kosztów takiej inwestycji.
Nowa sieć szkół
Radni uchwalili również projekt dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe. Zgodnie z ustawą od 1 września 2017 r. każda 6-letnia szkoła podstawowa przekształcona zostanie w 8-letnią szkołę podstawową, a gimnazja ulegają likwidacji poprzez wygaszanie. Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie.
Napisz komentarz
Komentarze