Od 1 stycznia 2016 r., zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, na terenie powiatu wejherowskiego, tak jak w całej Polsce, zaczęły działać punkty, w których gwarantowany jest nieodpłatny dostęp do porad prawnych na poziomie lokalnym. Zgodnie z zapisami ustawy z porad mogą skorzystać osoby, którym w ciągu ostatnich 12 miesięcy przyznano świadczenie z pomocy społecznej, do 26. i po 65. roku życia, posiadające Kartę Dużej Rodziny, kombatanci, weterani, ofiary klęsk żywiołowych, a od stycznia br. także kobiety w ciąży.
W powiecie wejherowskim bezpłatna pomoc prawna udzielana jest w ośmiu punktach, które zostały usytuowane w każdej gminie powiatu, by mieszkańcy nie byli skazani na pokonywanie niepotrzebnych kilometrów.
"Po roku funkcjonowania punktów nieodpłatnej pomocy prawnej widać, że zainteresowanie jest dosyć duże. Taka forma pomocy jest potrzebna, bo ze względów finansowych wiele osób z tej grupy uprzywilejowanej nie stać by było na poradę płatną, a tak mogą nieodpłatnie otrzymać pomoc i wskazówki dotyczące rozwiązania problemu. W 2017 roku punkty porad będą działały w tych samych lokalizacjach, więc zachęcam uprawnione osoby do korzystania z ich usług.+ - powiedział Jacek Thiel Etatowy Członek Zarządu Powiatu
Ustawa ściśle określa zasady oraz zakres udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej. Stąd pomoc ta obejmuje m.in.: poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach; wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego czy udzielenie pomocy w sporządzeniu projektu pisma, pod warunkiem jednak, że sprawa znajduje się na etapie przedsądowym i nie toczy się jeszcze postępowanie przygotowawcze. Ponadto należy pamiętać, że pomoc ta nie może dotyczyć spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego, a także spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do jej rozpoczęcia.
Jeśli chodzi o statystyki to w 2016 r. na terenie powiatu wejherowskiego udzielono 2288 porad prawnych, w tym 479 w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Wejherowie, 413 w Gniewinie i Luzinie, 384 w Szemudzie i Lini, 320 w Rumi, 196 w Redzie, 184 w Powiatowy Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie, 165 w Choczewie i Łęczycach oraz 147 w Bolszewie.
Mieszkańcy powiatu najczęściej zgłaszali się o pomoc z zakresu prawa cywilnego, spadkowego oraz prawa rzeczowego i rodzinnego. Najczęstszymi formami dokumentowania uprawnień do uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej był dokument tożsamości potwierdzający nieukończone 26 lat lub ukończone 65 lat, oryginał lub odpis decyzji o przyznaniu świadczenia z pomocy społecznej oraz Karta Dużej Rodziny. Ponadto warto dodać, że najliczniejszą grupę zgłaszających się po porady prawne stanowiły osoby powyżej 65 roku życia oraz między 20 a 24 rokiem życia.
Szczegółowe informacje dotyczące świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej w punktach zlokalizowanych na terenie powiatu wraz z harmonogramem pracy, dostępne są na stronie internetowej powiatu wejherowskiego.
Napisz komentarz
Komentarze