Poszukiwania literackie i reporterskie Stanisława Jankego we wspomnianej książce dotyczyć będą przede wszystkim miejscowości kaszubskich mało znanych, peryferyjnych, znacząco oddalonych od dużych aglomeracji Gdańska, Gdyni, Wejherowa i mieszkających w nich ludzi, którzy pracują społecznie na rzecz swoich środowisk; częstokroć przezwyciężają samych siebie, by pokazać innym miejscowe bogactwo tradycji i kultury, w tym rękodzieła artystycznego, literatury, muzyki, śpiewu i tańca. Reporterskie opowieści Jankego mają swój niepowtarzalny klimat, a jednocześnie bardzo wyraziście prezentują językową i kulturową odrębność kaszubską, która przetrwała mimo szykan, zniewolenia rdzennych mieszkańców tej ziemi w okresie zaboru pruskiego, podczas II wojny światowej i w okresie komunistycznym.
Na książkę Stanisława Jankego „Język u wagi. Opowieści o Kaszubach nieznanych” złoży się 50 historycznych reportaży literackich. Cała publikacja skierowana jest do grup wiekowych od młodzieży gimnazjalnej po osoby dorosłe.
Reportaże o Kaszubach będę ważnym dopełnieniem bogatego dorobku literackiego autora. Teksty zawarte w tej książce, napisane staranną polszczyzną, będą miały zarówno duże walory literackie jak i poznawcze.
Reportaże powstaną na kanwie już istniejących tekstów, opublikowanych przez Stanisława Jankego w latach 1979-2015 na łamach „Pomeranii”, a także w takich pismach jak dwutygodnik literacki „Sycyna” i dwutygodnik katolicki „Pielgrzym”, wychodzących od początku lat 90.
Napisz komentarz
Komentarze