piątek, 22 listopada 2024 07:41
Reklama dotacje rpo

Ciężarne matki z powiatu puckiego będą badane w domu [WIDEO]

To niespotykane ułatwienie dla mieszkanek powiatu puckiego, które nie są pod opieką szpitalnego oddziału położniczego. Ruszył specjalny pilotażowy program dla kobiet w ciąży od 36. tygodnia - do domu zostanie jej wypożyczone urządzenie, które m.in. zbada tętno płodu. Odczyt zostanie przeanalizowany i wysłany do przyszłej mamy. W razie nieprawidłowego wyniku, pacjentka zostanie skierowana do szpitala.
  • Źródło: UMWP
Kliknij aby odtworzyć

Samorząd województwa pomorskiego przystąpił do programu, który ma zapewnić opiekę nad ciężarnymi. To program tele KTG.

– Chodzi nam o zapewnienie opieki i poczucia bezpieczeństwa kobietom w ciąży, zwłaszcza tym, które mieszkają na terenach, gdzie nie ma oddziałów położniczych, tzn. m.in. w Pucku. Szpital w Wejherowie będzie pomagać mieszkankom powiatu puckiego. Program dotyczy pań od 36. tygodnia ciąży. Pierwszeństwo mają kobiety z czynnikami ryzyka powikłanego przebiegu poprzednich ciąż oraz chorobami przewlekłymi. Co ważne badanie gwarantuje dostęp do całodobowej opieki medycznej - wyjaśnia lekarz i dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Tadeusz Jędrzejczyk.

Jak dodaje, kardiotokografia (KTG) to jedno z najważniejszych badań wykonywanych kobietom w ciąży. Pozwala określić i kontrolować akcję serca płodu i tętno przyszłej mamy. Badane są też skurcze macicy i ruchy płodu. Warto podkreślić, że badanie pozwala na sprawdzenie, w jakim stanie jest dziecko i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości (np. zaburzenia czynności serca płodu w wyniku niedotlenienia) na szybką reakcję.

– Usługa tele KTG to mobilny system do wykonywania KTG w dowolnym miejscu i czasie, czyli mama bez wychodzenia z domu może mieć takie badanie. Wówczas ciąża jest monitorowana przy pomocy przenośnego aparatu. Wykonanie pomiaru jest proste i bezpieczne. Jakość badania jest taka sama jak to wykonane w szpitalu czy gabinecie - opisuje specjalista.

Po kwalifikacji do pilotażu położna przeprowadza instruktarz korzystania z urządzenia, który także jest dostępny w formie filmu. Badanie wykonuje się w domu ciężarnej i w razie potrzeby powtarza się z dowolną, zgodną z potrzebami, częstotliwością. Zapis jest zdalnie przesyłany do centrum monitoringu i analizowany przez personel medyczny. Wynik badania jest oczywiście udostępniany pacjentce.

- Usługa monitorowania badań KTG dostępna jest całodobowo 7 dni w tygodniu, w tym także w dni świąteczne. Jeżeli wynik jest niepokojący, tzn. świadczy o zagrożeniu zdrowia, życia i porodu, personel medyczny informuje pacjentkę o konieczności zgłoszenia się na SOR lub izbę przyjęć. W większości przypadków właściwa interpretacja i proste zalecenia pozostają w kompetencji centrum monitoringu - wyjaśnia Tadeusz Jędrzejczyk.

Program już ruszył i można uzyskiwać dokładne informacje na stronach internetowych szpitali lub szpitalnych infoliniach. W tej edycji, podkreślając, że jest to projekt pilotażowy, kwalifikacje będą się odbywały do pierwszych dni grudnia.

Wartość projektu to 150 tys. zł i pochodzi w całości z budżetu samorządu województwa pomorskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Brzmi ciekawie, chętnie przeczytamData dodania komentarza: 17.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu seriiAutor komentarza: szubazdolkaTreść komentarza: Elegancka recenzja. Podobnie jak książka, którą już miałem okazję przedpremierowo poznać. Ciekawa przygoda :)Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:54Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu seriiAutor komentarza: Raf DomTreść komentarza: Świetna recenzja! Warto sięgnąć po tę ksiażkę.Data dodania komentarza: 17.11.2024, 10:29Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu seriiAutor komentarza: koraTreść komentarza: i fajnie i super!Data dodania komentarza: 17.11.2024, 10:16Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu seriiAutor komentarza: LESTreść komentarza: 650 mb. -7 miesiecy ???!!!! Toż to żart. WÓJCIE ! Kto wybierał wykonawcę ?Data dodania komentarza: 14.11.2024, 16:07Źródło komentarza: Rozbudowa drogi powiatowej Kielno – KowalewoAutor komentarza: Leszek SzczypiorTreść komentarza: Leszek Szczypior W imieniu własnym jak i organizatora dziękuję wszystkim za udział w Pchlim Targu w Wejherowie, a szczególnie tym, którzy pozostawili po sobie 👏👏🙂🙂porządek. Jesteście WIELCY .Data dodania komentarza: 12.08.2024, 21:25Źródło komentarza: Od książek po odzież: na pchlim targu kupisz, co chcesz
Reklama