Młodzi radni sejmiku będą zajmować się przede wszystkim opiniowaniem projektów uchwał oraz kierowaniem wniosków do Sejmiku i Zarządu Województwa w sprawach dotyczących młodzieży z naszego regionu.
– Powołanie młodzieżowego sejmiku na poziomie regionalnym to bardzo ważne wydarzenie. Przez lata nie mogliśmy się doczekać podstawy prawnej, żeby go utworzyć. Teraz, kiedy pojawiły się zmiany w ustawie o samorządzie województwa, w końcu możemy powołać młodzieżowy sejmik z prawdziwego zdarzenia – mówi Michał Szczupaczyński, dyrektor Kancelarii Marszałka Województwa.
Kandydatami na radnych zasiadających w MSWP mogą być uczniowie szkół ponadpodstawowych w wieku 15-19 lat, którzy mieszkają w województwie pomorskim.
– Muszą oni mieć rekomendację młodzieżowej rady gminy lub powiatu, samorządu uczniowskiego albo organizacji pozarządowej pracującej z młodzieżą – zaznacza dyrektor Grzędzicki. – Dodatkowo, w formularzu zgłoszeniowym należy opisać swoje dotychczasowe doświadczenie w działalności na rzecz młodzieży w mieście, gminie i powiecie, jak również wymienić najważniejsze powody, dla których ktoś chce zostać radnym młodzieżowego sejmiku.
Formularz zgłoszeniowy kandydata wraz z rekomendacją w terminie do 7 października 2022 r. można przesłać pocztą na adres:
- Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk
- lub złożyć osobiście w Kancelarii Ogólnej UMWP (liczy się data wypływu do urzędu). Koperta z dokumentami powinna być opatrzona dopiskiem „Kancelaria Sejmiku. Wybory do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego. Nie otwierać przed terminem obrad Zespołu Rekrutacyjnego”.
Oceny nadesłanych kandydatur dokonywać będzie specjalna komisja składająca się z marszałka województwa pomorskiego, przewodniczącego sejmiku oraz trzech radnych województwa. Listę 33 wybranych kandydatów zatwierdzi ostatecznie Sejmik Województwa Pomorskiego.
Kadencja młodzieżowego radnego potrwa rok, a pierwsze posiedzenie MSWP odbędzie się pod koniec listopada. W ramach swoich uprawnień MSWP będzie mógł wydawać opinie o projektach uchwał Sejmiku Województwa Pomorskiego oraz samodzielnie podejmować inicjatywy uchwałodawcze dotyczące młodzieży, kierować wnioski czy przyjmować apele wzywające do podjęcia określonych działań przez Sejmik i Zarząd Województwa.
– Przede wszystkim chcielibyśmy się wsłuchać w głos samej młodzieży. Posłuchać, co ich interesuje. Młodzi są dziś dużo bardziej zorientowani na sprawy ekologii, zielone rozwiązania, cyfrowy świat czy tematy cyberbezpieczeństwa – wyjaśnia dyrektor Szczypaczyński. – Młodzi ludzie mają dużo ciekawych pomysłów i mogą być inspiracją dla nas, starszych. Myślę, że pokazałoby to też młodych ludzi jako liderów w lokalnych społecznościach.
Napisz komentarz
Komentarze