niedziela, 6 kwietnia 2025 17:40
Reklama

Dobry zawód jest w cenie. Przykładem wejherowska Szkoła Rzemiosła

Szkoły zawodowe, dziś przemianowane na szkoły branżowe, przyciągają coraz więcej uczniów. Nic dziwnego, młodzi ludzie chcą wejść na rynek pracy z solidnym przygotowaniem do zawodu.
Dobry zawód jest w cenie. Przykładem wejherowska Szkoła Rzemiosła

Autor: UMWP

Pomorskie „branżówki" kształcą w zawodach dostosowanych do potrzeb rynku pracy. W tym roku szkolnym zainteresowanie zawodami jest bardzo duże. Otwarty został m.in. nowy budynek dydaktyczny w Niepublicznej Szkole Rzemiosła w Wejherowie.

– Młodzież, która chce się uczyć i jest też nastawiona na pracę, ma dużo zajęć praktycznych i praktyk. Po szkole uczniowie mają konkretny zawód, ale mogą kształcić się dalej – mówi Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Co ważne staramy się rozwijać specjalizacje, które odpowiadają rozwijającym się branżom i kształcić na potrzeby rynku pracy. Ale najpierw była tytaniczna praca, rozmowy z pracodawcami i różnymi grupami branżowymi, aby stworzyć model szkolnictwa zawodowego dla naszego regionu – zaznacza dyrektor Krawiec.

Konieczna jest też współpraca ze szkołami wyższymi i instytucjami rynku pracy. I tak powstała sieć szkół zawodowych, w tym centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego.

– To duże przedsięwzięcie strategiczne realizowane przez samorząd województwa pomorskiego – podkreśla Krawiec.

Świetnym przykładem jest Niepubliczna Szkoła Rzemiosła im. św. Józefa w Wejherowie kształci w branżowej szkole I stopnia w zawodach typowo rzemieślniczych m.in.: ślusarz, stolarz, mechanik, murarz, piekarz, cukiernik i fryzjer. Nauka odbywa się w systemie dualnym tzn. uczniowie, poza nauką, są pracownikami młodocianymi zatrudnionymi u przedsiębiorców zrzeszonych w cechu. 

ZOBACZ TAKŻE :

Jak podkreślają przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, organem prowadzącym szkołę jest właśnie Powiatowy Cech Rzemiosł Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Wejherowie. Projekt w zakresie szkolnictwa zawodowego dofinansowany został ze środków unijnych. Wsparcie w wysokości ponad 10 mln zł pozwoliło podnieść jakość edukacji poprzez kursy i szkolenia dla uczniów i nauczycieli, a także dodatkowe staże u pracodawców. Powstał budynek dydaktyczny wyposażany w nowoczesne pracownie ślusarska, stolarską i budowlaną.

W Wejherowie młodzież może kształcić się w sumie w 21 zawodach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama