piątek, 22 listopada 2024 11:06
Reklama

Rumia. Kryzys szaleje, ale inwestycje są w planie. I niespodzianki

Kanalizacja, boiska, drogi, nowa siedziba strażaków-ochotników. Najpierw pandemia koronawirusa, teraz galopująca inflacja i wojna w Ukrainie, która rykoszetem odbija się na mieszkańcach Polski, a także samorządach. Mimo wielu trudności władze Rumi nie tracą optymizmu i zapowiadają kolejne inwestycje. I szykują niespodzianki.
Rumia. Kryzys szaleje, ale inwestycje są w planie. I niespodzianki

Autor: UM Rumia

Z kryzysem, który nabiera rozpędu w całym kraju, walczą nie tylko zwykli mieszkańcy, ale i samorządowcy. Sytuacja gospodarcza stawia pod znakiem zapytania plany, które włodarze miast opracowały kilka lub kilkanaście miesięcy wcześniej. Nie oznacza to jednak, że władze Rumi nie zamierzają spowolnić tempa inwestycji.

- Do końca roku zostało niespełna sześć miesięcy, w tym czasie na pewno dokończymy odbiory osiedla Zagórze, w październiku oddamy do użytkowania węzeł integracyjny Janowo, a w listopadzie zakończymy rewitalizację Góry Markowca – informuje Ariel Sinicki, zastępca burmistrza Rumi. - Ma ruszyć przebudowa węzła Centrum, czyli infrastruktury wokół dworca przy ul. Starowiejskiej, ta modernizacja powinna się zakończyć w połowie przyszłego roku. Analizujemy oferty, które wpłynęły w związku z planowaną budową mieszkań komunalnych i Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej przy ul. Reja. Udało się zdobyć środki na budowę zbiorników retencyjnych na Błoniach Janowskich, będą one spełniały dwa zadania: pierwszym będzie poprawa bezpieczeństwa wodnego, a drugim podlewanie roślinności w przyszłym parku. Później przyjdzie czas na zagospodarowanie zieleni w tym rejonie.

Sinicki podkreślił, że miasto nadal realizuje mnóstwo działań z PEWIK-iem, z którym rozbudowuje sieć wodnokanalizacyjną, a z OPEC-em dba o rozszerzenie miejskiej sieci ciepłowniczej.

Ponadto kończy się projektowanie centrum opiekuńczo-mieszkalnego dla osób z niepełnosprawnościami.

- Lada tydzień będziemy mieć wszystkie dokumenty pozwalające na modernizację parkingu przy cmentarzu na ul. Górniczej – informuje wiceburmistrz.

Dodaje, że miasto inwestuje też w sport.

- Chcemy mieć zdrowych mieszkańców. Zakończyliśmy budowę boisk do piłki nożnej oraz boiska wielofunkcyjnego przy ul. Sabata, trwa budowa boiska piłkarskiego przy ul. Starowiejskiej, lada dzień wykonawca wejdzie na boisko przy ul. Świętopełka, aby rozpocząć modernizację – wyjaśnia.

W przyszłym roku straż pożarna ma także rozpocząć budowę swojej nowej siedziby w Rumi, gdzie mają powstać ogólnodostępne obiekty sportowe: boisko wielofunkcyjne i bieżnia tartanowa.

- Nie zapominamy też o kulturze, trwa adaptacja Biblioteki Kaszubskiej w ramach planowanej rewitalizacji Placu Kaszubskiego. W kwestii edukacji: postępuje rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 6 im. Aleksandra Majkowskiego. Wkrótce powinniśmy wybrać wykonawcę szkoły na Białej Rzece, aby we wrześniu 2025 roku uczniowie zaczęli naukę w nowoczesnym obiekcie. Będziemy niedługo wybierać projektanta nowego MOPS-u, czynimy postępy w procedurach partnerstwa publiczno-prywatnego dotyczących budowy urzędu, rozbudowy MOSiR-u oraz realizacji 11 ulic, głównie na terenie Lotniska i Starej Rumi. Dodatkowo podpisaliśmy z przedsiębiorcami umowy na budowę całych bądź fragmentów ponad dziesięciu ulic. Cały czas próbujemy się porozumieć z wojewódzkim konserwatorem zabytków na temat możliwości modernizacji ronda Jana Pawła II. Nasza spółka Rumia Invest Park przygotowuje się do budowy hali magazynowo-produkcyjnej. Staramy się też poprawiać estetykę w naszym mieście. Zakończyło się wyburzenie pustostanu przy ul. Katowickiej, który od wielu lat straszył mieszkańców. Staramy się zdobywać środki zewnętrzne, aby przy małym wkładzie własnym realizować jak najwięcej inwestycji – wylicza Sinicki.

Jak podał, w Rumi realizowanych jest około trzydziestu takich zadań o wartości przekraczającej milion złotych.

- To bardzo dużo, jak na średniej wielkości miasto, którego połowę powierzchni pokrywają lasy. W każdej dzielnicy powstają nowe ulice, miejsca do rekreacji czy strefy zielone. Chcemy się tego trzymać. Chcemy, aby w naszym mieście było coraz piękniej i bezpieczniej. Mamy jeszcze kilka niespodzianek dla mieszkańców, ale szczegółów nie chciałbym zdradzać, dopóki nie będę pewny ich realizacji – stwierdził Ariel Sinicki.

raz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Brzmi ciekawie, chętnie przeczytamData dodania komentarza: 17.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu seriiAutor komentarza: szubazdolkaTreść komentarza: Elegancka recenzja. Podobnie jak książka, którą już miałem okazję przedpremierowo poznać. Ciekawa przygoda :)Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:54Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu seriiAutor komentarza: Raf DomTreść komentarza: Świetna recenzja! Warto sięgnąć po tę ksiażkę.Data dodania komentarza: 17.11.2024, 10:29Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu seriiAutor komentarza: koraTreść komentarza: i fajnie i super!Data dodania komentarza: 17.11.2024, 10:16Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu seriiAutor komentarza: LESTreść komentarza: 650 mb. -7 miesiecy ???!!!! Toż to żart. WÓJCIE ! Kto wybierał wykonawcę ?Data dodania komentarza: 14.11.2024, 16:07Źródło komentarza: Rozbudowa drogi powiatowej Kielno – KowalewoAutor komentarza: Leszek SzczypiorTreść komentarza: Leszek Szczypior W imieniu własnym jak i organizatora dziękuję wszystkim za udział w Pchlim Targu w Wejherowie, a szczególnie tym, którzy pozostawili po sobie 👏👏🙂🙂porządek. Jesteście WIELCY .Data dodania komentarza: 12.08.2024, 21:25Źródło komentarza: Od książek po odzież: na pchlim targu kupisz, co chcesz
Reklama