niedziela, 24 listopada 2024 20:34
Reklama dotacje rpo

Cichy zabójca to poważny problem. Nie bagatelizuj go. Zadbaj o bezpieczeństwo domowników.

Od października do końca maja trwa sezon grzewczy. Dogrzewamy mieszkania, pomieszczenia gospodarcze i lokale. Niestety w tym czasie często dochodzi do zatrucia tlenkiem węgla. W listopadzie br. do takiego zatrucia doszło w Rumi. W budynku w którym wydobywał się tlenek węgla przebywały trzy osoby. Na szczęście udało się ich uratować. Tylko na terenie powiatu wejherowskiego w ubiegłym sezonie grzewczym zanotowano, aż 40 takich przypadków.
Cichy zabójca to poważny problem. Nie bagatelizuj go. Zadbaj o bezpieczeństwo domowników.

Piecyki elektryczne, piece węglowe czy gazowe, ewentualnie kominki w sezonie grzewczym są nadmiernie eksploatowane. A to zwiększa ryzyko zatrucie tlenkiem węgla.

"Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym czyli nie jesteśmy w stanie określić czy gaz się ulatnia. Jest groźnym gazem. Często doprowadza do zatrucia mieszkańców.  W zeszłym roku takich interwencji mieliśmy prawie 40." - powiedział kpt. Mirosław Kuraś z PSP w Wejherowie.

Były to wyłącznie interwencje związane z zatruciem tlenkiem węgla. W efekcie tego 20 osób trafiło do szpitala, niestety była też ofiara śmiertelna. Być może nie doszłoby do tego, gdyby odpowiednio przygotowano eksploatacje urządzeń grzewczych.

"Urządzenia grzewcze poddajmy sprawdzeniu serwisowi. Jeżeli nie posiadamy takiej wiedzy, niech to zrobią fachowcy (...) Ponadto zadbajmy o drożność przewodów kominowych, spalinowych i wentylacyjnych." - podkreślił kpt. Mirosław Kuraś z PSP w Wejherowie.

W pomieszczeniach zwłaszcza w łazience zadbajmy o drożność powietrza. Zawsze musi być lufcik, kratka wentylacyjna lub lekko uchylone lekko, żeby powietrze mogło spokojnie wędrować. Dla pewności można zamontować w domach tzw. czujniki tlenku węgla.

"Poinformuje nas przy pojawieniu bardzo niskich stężeń tlenku węgla, gdzie jeszcze nie ma to wpływu na nasze zdrowie, ale czujniki już nas alarmują. Sygnalizują w postaci dźwiękowej i świetlnej." - powiedział kpt. Mirosław Kuraś z PSP w Wejherowie.

Koszt takiej czujnik oscyluje w granicach 100 zł. Urządzenia również powinny być serwisowane co roku. W przypadku lepszych jakościowo i nieco droższych czujek okres serwisowania wynosi średnio co 3 lata.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Brzmi ciekawie, chętnie przeczytamData dodania komentarza: 17.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu seriiAutor komentarza: szubazdolkaTreść komentarza: Elegancka recenzja. Podobnie jak książka, którą już miałem okazję przedpremierowo poznać. Ciekawa przygoda :)Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:54Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu seriiAutor komentarza: Raf DomTreść komentarza: Świetna recenzja! Warto sięgnąć po tę ksiażkę.Data dodania komentarza: 17.11.2024, 10:29Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu seriiAutor komentarza: koraTreść komentarza: i fajnie i super!Data dodania komentarza: 17.11.2024, 10:16Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu seriiAutor komentarza: LESTreść komentarza: 650 mb. -7 miesiecy ???!!!! Toż to żart. WÓJCIE ! Kto wybierał wykonawcę ?Data dodania komentarza: 14.11.2024, 16:07Źródło komentarza: Rozbudowa drogi powiatowej Kielno – KowalewoAutor komentarza: Leszek SzczypiorTreść komentarza: Leszek Szczypior W imieniu własnym jak i organizatora dziękuję wszystkim za udział w Pchlim Targu w Wejherowie, a szczególnie tym, którzy pozostawili po sobie 👏👏🙂🙂porządek. Jesteście WIELCY .Data dodania komentarza: 12.08.2024, 21:25Źródło komentarza: Od książek po odzież: na pchlim targu kupisz, co chcesz
Reklama