Mimo obowiązujących przepisów dotyczących konieczności noszenia odblasków w terenie niezabudowanym wiele osób lekceważy je i przez swoją nieodpowiedzialność naraża siebie oraz innych uczestników ruchu. To nie tylko kwestia przepisów, ale nawyków. Powinniśmy dawać najmłodszym dobry przykład oraz zwracać uwagę czy dzieci i młodzież dba o swoją dobrą widoczność.
"Odblask to rozsądna konieczność. Warto wziąć to pod uwagę. Wszystkie osoby, zwłaszcza dzieci powinny również na terenie zabudowanym nosić elementy odblaskowe. Można je przypiąć na różne fragmenty odzieży, tak żeby były widoczne dla kierowców (...) Ma to znaczenie, że posiadamy elementy odblaskowe." - powiedziała asp. szt. Anetta Potrykus z KPP w Wejherowie.
Gdy jest szaro i ciemno kierowca może dostrzec pieszego jedynie z odległości 10 w dobrych warunkach z 20 metrów. Odblask znacznie zwiększa szansę widoczności pieszego.
"Posiadając taki odblask kierowca widzi nas z odległości 150 metrów lub więcej. Przy takiej pogodzie, gdy jest mokro, pojawiają sie przymrozki, droga hamowania znacznie się wydłuża. Kierowca potrzebuje czasu, zęby wyhamować przed pieszym lub rowerzystą. - powiedziała asp. szt. Anetta Potrykus z KPP w Wejherowie
W momencie, gdy spowoduje wypadek pieszy ponosi całą odpowiedzialność.
Taki pieszy niewidoczny na drodze stwarza ogromne zagrożenie, bo może być sprawcą wypadku drogowego i mogą ponieść śmierć inne osoby, które np. poruszały się samochodem." - powiedziała asp. szt. Anetta Potrykus z KPP w Wejherowie.
Piesi za nieposiadanie odblasków po zmierzchu po za terenem zabudowanym może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości nawet do 500 złotych. Jednak to nie mandat jest największą karą. Najbardziej dotkliwe konsekwencje ponoszą osoby, które przez niedbalstwo doprowadzą do wypadku!
Napisz komentarz
Komentarze