W jednym przypadku nazwa ma zostać ta sama, ale ma upamiętniać zupełnie inne wydarzenie. Chodzi o ul. 12 Marca. Żeby wyjaśnić jej nazwę, trzeba wrócić do historii. We wrześniu 1939 roku Wejherowo zostało zajęte przez Niemców i przemianowane na Neustadt in Westpreußen. 12 marca 1945 oddziały Pierwszej Gwardyjskiej Armii Pancernej generała Michała Katukowa oraz wchodząca w jej skład Pierwsza Brygada Pancerna Bohaterów Westerplatte "wyzwolili" Wejherowo spod hitlerowskiej okupacji.
Nazwa zostaje, zmienia się uzasadnienie
Teraz jednak uzasadnienie nazwy tej ulicy ma się zmienić. Ma to związek z ustawą z kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu. „Nazwa ulicy 12 Marca upamiętnia przyjęcie Polski do układu wojskowego NATO. Wejście Polski do NATO to ważne wydarzenie historyczne z 12 marca 1999 r.” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.
Na wtorkowej (29 marca) sesji znalazł się również punkt dotyczący zmiany ul. I Brygady Pancernej Wojska Polskiego – od skrzyżowania drogi krajowej z ul. Rybacką i 12 Marca do granic miasta. Propozycja nowej nazwy to ul. Usługowa. Decyzja ta – jak tłumaczą władze miasta – ma związek z istniejącymi w tym miejscu przedsiębiorstwami.
„Obszar obsługiwany z przedmiotowej drogi rozwija się, dokonują się zmiany w strukturze własności gruntów. Potrzeba zatem czytelnej identyfikacji nowych miejsc prowadzenia działalności gospodarczej, a także uporządkowania adresów już funkcjonującej zabudowy” – argumentują urzędnicy.
Nazwa I Brygady Pancernej Wojska Polskiego nadal ma obowiązywać, tyle że już tylko na odcinku drogi krajowej.
Skwer również otrzyma nazwę
W Wejherowie pojawi się ponadto nowa ulica – Miodowa. Tak władze miasta chcą nazwać drogę wewnętrzną od zbiegu ulic Łąkowej i Krzywej w kierunku północno-zachodnim miasta. Powód: trzeba zaprojektować numerację dla ewentualnej zabudowy w tym rejonie. Jest to obszar zespołu pałacowo-parkowego, Kalwarii Wejherowskiej i Doliny Cedronu. Według miejscowego planu zagospodarowania mogą tam powstawać mieszkania jednorodzinne lub lokale usługowe.
Nową nazwę ma również otrzymać skwer u zbiegu ulic Konopnickiej i Morskiej. Mieszkańcy Śmiechowa i grupa radnych zaproponowali, by nosił on imię Zygmunta Leśniowskiego, honorowego obywatela Wejherowa.
Zygmunt Leśniowski (1941-2017) był nauczycielem, kowalem artystycznym, scenografem, malarzem i rzeźbiarzem. Był także autorem i twórcą m.in. utrzymanej w konwencji kosmicznej mgławicy Drogi Krzyżowej w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Wejherowie.
Leśniowski był również aktywnym działaczem lokalnym: uczył dzieci, pomagał sąsiadom, a szczególnie ważna była dla niego dzielnica Śmiechowo. Jak podkreślają autorzy tej propozycji, zachowanie pamięci o Zygmuncie Leśniowskim jest „ważne z punktu widzenia dawania przyszłym pokoleniom przykładu obywatelskiej postawy, inicjatywy i łączenia nad wspólną sprawą”.
Napisz komentarz
Komentarze