ERASMUS to projekt skierowany przede wszystkim do młodzieży gimnazjalnej i polega m.in. na wymianie międzynarodowej. Jednak wymiana ta ma ścisłe określony cel.
„Ważnym i może nie od razu dostrzeganym efektem tych wymian jest to, co podkreślają wszyscy uczestnicy i pedagodzy czyli umiejętności zachowań społecznych.” - powiedziała Jolanta Rożyńska dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury.
A wszystko spinane jest klamrą językową, bo to właśnie nauka języka jest tutaj wiodącym aspektem.
„Elementem wiążącym i wspierającym rozwijanie umiejętności językowych są działania artystyczne: cyrk, teatr, muzyka i taniec.” - powiedziała Jolanta Mańska koordynator projektu ze strony polskiej.
Wymiany międzynarodowe młodzieży mają zatem wymiar wielostronny. A wszystko na polu edukacyjnym. Liderem projektu jest Dania. Jednak w jego realizacje zaangażowane są także inne kraje jak: Polska, Łotwa, Litwa, Szwecja i Niemcy.
W trakcie konferencji, która 5 kwietnia odbyła się w Filharmonii Kaszubskiej, podsumowano wyniki projektu. Bo Otterstroem z Danii, Koordynator projektu, reprezentujący dom kultury CultHus, zaprezentowała rezultaty badań „Międzynarodowe wymiany, jako narzędzie nauczania/uczenia się w procesie edukacji przeprowadzonych w trakcie projektu”. Dyskutowano także o kosztach takich wymian i i współpracy międzynarodowej oraz jej wpływie na poszczególne placówki.
O swoich wrażeniach opowiadali też młodzi uczestnicy wymian z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3.
Napisz komentarz
Komentarze