Rozpalanie ogniska może stanowić poważne zagrożenie, dlatego w Rumi i okolicy można znaleźć tylko kilka miejsc, w których można to zrobić legalnie i bez żadnych formalności. Nadleśnictwo Gdańsk, obejmujące większość tutejszych lasów, wyznaczyło taki teren m.in. nad Zagórską Strugą – przy parkingu leśnym zlokalizowanym pomiędzy leśnictwem Stara Piła a osadą Piekiełko. Można tu dotrzeć pieszo, rowerem lub samochodem, przemieszczając się brukowanym przedłużeniem ulicy Kamiennej.
Ognisko w otoczeniu przyrody
Od wielu lat miejsce to wykorzystywane jest do organizowania szkolnych otrzęsin, finałów wycieczek pieszych i rowerowych, a także wydarzeń rekreacyjnych. Dawniej polana nie posiadała infrastruktury, dopiero w ostatnich latach przekształcono ją w parking leśny i wyposażono w drewniane ławki, wiaty oraz kręgi ogniskowe.
Polana jest ogólnodostępna, a zamiaru rozpalenia ogniska nie trzeba nigdzie zgłaszać. Drewno na ognisko należy jednak zorganizować we własnym zakresie, ale trzeba pamiętać, że nie można korzystać z chrustu czy gałęzi znajdujących się w pobliskim lesie. Jeśli krąg ogniskowy jest uszkodzony lub naruszony, powinno się go obłożyć kamieniami. Należy też mieć przy sobie sprzęt umożliwiający natychmiastowe ugaszenie ognia i telefon komórkowy – na wypadek konieczności wezwania pomocy. Po wypaleniu się ogniska trzeba je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem, a wygenerowane odpady uprzątnąć i zabrać ze sobą.
Kiedy grozi mandat?
Na terenie miasta jedynym wyznaczonym na stałe miejscem na ognisko jest z kolei krąg ogniskowy na skraju parku Żelewskiego, przy rogu ulic Filtrowej i Stoczniowców. W tym przypadku trzeba zgłosić chęć rozpalenia ogniska – najlepiej w formie telefonicznej (58 67 96 534) lub mailowej ([email protected]). Trzeba też podać przewidywaną liczbę uczestników spotkania, termin oraz dane kontaktowe organizatora.
Mieszkańcy mogą również wnioskować o zorganizowanie ogniska na innym terenie należącym do gminy. - Takie zgłoszenia są rozpatrywane indywidualnie, głównie pod kątem możliwości zachowania zasad bezpieczeństwa. Podobnie jak w przypadku terenu wyznaczonego przez nadleśnictwo, również w miejskiej przestrzeni należy samodzielnie przygotować drewno opałowe, a wygenerowane odpady uprzątnąć i zabrać ze sobą - przypominają władze Rumi.
I przypominają: za rozpalenie ogniska poza miejscem wyznaczonym lub bez uzyskania zgody grozi mandat w wysokości 500 zł.
Napisz komentarz
Komentarze