- Wznawiana jest praca lokalnych centrów sterowania i przywracany jest ruch pociągów. Przed godz. 11 przywrócono ruch z wykorzystaniem urządzeń m.in. w lokalnym centrum sterowania Działdowo, Ciechanów, Gdynia i Tczew - przekazał Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK S.A.
I dodał: - W koordynacji z Ministerstwem Infrastruktury pracuje sztab z udziałem przedstawicieli zarządcy infrastruktury PKP Polskich Linii Kolejowych oraz przewoźników, który koordynuje działania na sieci kolejowej.
Przypomnijmy, opóźnienia i odwołane niektóre pociągi wystąpiły w czwartek od godz. 4. Utrudnienia były spowodowane usterkami w pracy lokalnych centrów w całym kraju (więcej pisaliśmy o tym tutaj). W związku z awarią pociągi od rana jeżdżą z nawet kilkudziesięciominutowym opóźnieniem. PKP PLK poinformowały, że niektóre pociągi mogą być w czwartek odwołane, może też zostać wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa lub jazda pociągów zmieniona trasą.
Aby minimalizować utrudnienia, kolejarze wprowadzili tzw. wzajemne honorowanie biletów. W miarę możliwości na bieżąco są podawane informacje dla podróżnych. Dane o kursowaniu pociągów, z uwzględnieniem bieżącej sytuacji, na swoich stronach zamieszczają również przewoźnicy. Zwroty biletów można realizować wg obowiązujących i podanych przez przewoźników zasad.
W Polsce funkcjonują 33 centra sterowania ruchem kolejowym. To miejsca, z których kolejarze prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów. W czwartek około godz. 4 nad ranem zmiany z przyczyn technicznych wystąpiły w 19 lokalizacjach i objęły kilkaset kilometrów linii kolejowych. - Służby techniczne analizują sytuację, aby określić przyczyny usterek - mówi Mirosław Siemieniec.
Aktualizacja - godz. 13:10
PKP PLK informuje: Wznawiana jest praca kolejnych lokalnych centrów sterowania. Obecnie przywrócono ruch pociągów z wykorzystaniem urządzeń w LCS w 10 lokalizacjach: LCS Działdowo, Gdynia, Tczew, Koluszki, Kraków Główny, Warszawa Rembertów, Biała Podlaska, Czechowice-Dziedzice, Poraj i Skoczów. Przekłada się to na wznawianie rozkładowych kursów pociągów i stopniową normalizacje ruchu.
Znane są również przyczyny usterek. Zgodnie z oświadczeniem firmy Alstom – producenta urządzeń – to błąd w działaniu urządzeń. „Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone. Wdrożyliśmy plan przywrócenia dostępności urządzeń sterowania ruchem kolejowym, aby zminimalizować zakłócenia spowodowane usterką w systemach sterowania ex-Bombardier”.
Aktualizacja - godz. 15
PKP PLK: "Służby techniczne i przedstawiciele producenta przywracają do eksploatacji kolejne urządzenia sterowania ruchem w lokalnych centrach sterowania (LCS), co oznacza, że stopniowo normalizacje się sytuacja na sieci kolejowej i przywracana jest rozkładowa organizacja ruchu pociągów. Pozostały do wykonania prace, które przywrócą sprawność urządzeń na pięciu LCS – Konin, Słupsk, Miastko, Iława, Grodzisk Mazowiecki. Non stop w koordynacji z Ministerstwem Infrastruktury pracuje sztab z udziałem przedstawicieli PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz przewoźników, który koordynuje działania na sieci kolejowej".
Napisz komentarz
Komentarze