Według danych Urzędu Miasta, w Wejherowie przebywa już blisko 300 obywateli Ukrainy, którzy uciekli ze swojego kraju przed wojną. I właśnie z myślą o nich od najbliższego poniedziałku (14 marca) ruszą bezpłatne lekcje z języka polskiego. Zajęcia będą się odbywać w Domu Społecznym przy ul. Dworcowej 12, które prowadzi Stowarzyszenie Przyjaciół Rodziny.
Darmowe lekcje polskiego dla uchodźców z Ukrainy
Jak informują urzędnicy wejherowskiego ratusza, lekcje polskiego dla uchodźców z Ukrainy będą odbywały się od poniedziałku do czwartku (piątki do uzgodnienia). Zajęcia zostaną podzielone na dwie grupy: dla kobiet w godz. od 10 do 12, natomiast dla dzieci i młodzieży w godz. od 15.30 do 17.30. Lekcje będą prowadzić wolontariusze Domu Społecznego.
Zofia Kusterska, prezeska Stowarzyszenia Przyjaciół Rodziny: - Spotkania konwersacyjne będą poświęcone głównie nauce języka polskiego, dzięki czemu uchodźcom łatwiej będzie porozumieć się w codziennym życiu - w sklepie czy podczas szukania pracy na terenie miasta. Ważnym aspektem będzie także integracja i wsparcie w tym trudnym dla nich czasie. Wolontariusze mile widziani! - zachęca pani prezes.
- To wspaniała inicjatywa, dzięki której obywatele Ukrainy, którzy goszczą w naszym mieście, ucząc się naszego języka poczują się lepiej, będą mogli porozumieć się, wspierać i nawiązać między sobą relacje - mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, wiceprezydent Wejherowa ds. ekonomicznych i społecznych. - Cieszę się, że Stowarzyszenie Przyjaciół Rodziny wyszło z taką propozycją, bo Dom Społeczny przy ul. Dworcowej znany jest z wielkiego serca. Pani Zofia potrafi skupić wokół siebie osoby z podobną pasją i powołaniem społecznym. Także teraz w tym trudnym dla nas wszystkich, a szczególnie dla uchodźców momencie, okazuje wsparcie.
Dom Społeczny powstał w Wejherowie blisko 30 lat temu, a powołany został przez Stowarzyszenie Przyjaciół Rodziny. Od początku jego prezesem jest Zofia Kusterska. W DS-ie spotykają się młodzi wejherowianie, by w serdecznej i przyjaznej atmosferze - w godzinach pozalekcyjnych - uczyć się, dokształcać, bawić się czy w spokoju zjeść posiłek. Ten Dom przepełniony jest dobrocią i zrozumieniem, a często także azylem i psychiczną ostoją dla pokrzywdzonych przez los dzieci i młodzieży.
Napisz komentarz
Komentarze