Blisko 150 rekonstruktorów, inscenizacja trzech bitew, wieczorny przemarsz wojsk ulicami miasta z pochodniami, a także zwiedzanie XVII-wiecznego obozowiska – to tylko wybrane atrakcje trzeciej już Rekonstrukcji Historycznej w Wejherowie. W ostatni weekend czerwca cofniemy się w czasie do Rzeczpospolitej z okresu Potopu Szwedzkiego.
Miłośnicy rekonstrukcji historycznych w terminie 24-26 czerwca przyjeżdżają do Wejherowa. Już po raz trzeci będziemy mogli obejrzeć jedną z największych rekonstrukcji historycznych w Polsce, czyli “Jak to na Pomorzu zdrajcy ze Szwedem próbowali się bratać”.
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Pułk Czarnieckiego, przy współpracy z Wejherowskim Centrum Kultury oraz pod patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa.
Całe wydarzenie odbędzie się w różnych miejscach miasta, ze szczególnym uwzględnieniem Placu Jakuba Wejhera oraz Parku Miejskiego, gdzie rozegrają się trzy bitwy.
Już w piątek 24 czerwca na polanie Parku Miejskiego powstanie obozowisko wojskowe oraz XVII–wieczne kramy rzemieślnicze i kupieckie prezentujące wyrabiane wówczas towary. Zobaczymy również turniej szabli bojowej, turniej łuczniczy i kulinarny. Możliwe będzie zwiedzanie z przewodnikiem Kalwarii Wejherowskiej oraz podziemi Kościoła klasztornego pw. św. Anny, gdzie spoczywa założyciel miasta wraz z rodziną. Planowany jest również przemarsz z pochodniami, fireshow oraz pokaz tańca brzucha.
W tym roku odprawiona zostanie również Msza św. w rycie trydenckim (po łacinie), nowością są także koncerty trzech zespołów muzyki dawnej oraz niedzielna bitwa w formie ataku na wóz kupiecki.
PLAN WYDARZEŃ:
Piątek, 24 czerwca
od 12.00 Przyjazd grup i rozbijanie obozowiska.
Sobota, 25 czerwca
10.15 - 10.30 Przemarsz z obozowiska na miejsce pierwszej bitwy.
10.30 - 11.15 Oficjalne rozpoczęcie Wydarzenia i prezentacja grup
Bitwa dzienna - rekonstrukcja walki oficerów wiernych Koronie ze zdrajcą Sarpskim i jego poplecznikami - Plac Jakuba Wejhera.
11.30 - 12.45 Msza Święta w Rycie Trydenckim (po łacinie) - Sanktuarium Pasyjno - Maryjne - Klasztor
13.00 - 19.00 Kramy z pamiątkami i wyrobami historycznymi, także kramy rzemieślników i lokalnych twórców; jest to także czas na posiłek dla rekonstruktorów - Park miejski
13.00 - 19.00 Atrakcje dla dzieci - zabawy plebejskie, kucyki - Park miejski
14.00 Możliwość zwiedzenia Kalwarii Wejherowskiej z przewodnikiem (od 1 stacji Drogi Krzyżowej, stacje najbliższe bądź cała Droga Krzyżowa - do ustalenia na miejscu z chętnymi) - Rozpoczęcie trasy przy obozowisku.
14.00 Turnieje szabli bojowej, łuczniczy i kulinarny - Park miejski
13.00 - 17.00 koncerty Zespołów Muzyki Dawnej (Erato, Góra Trolla, Tabulatura) - Park miejski
20.15 - 20.30 Prezentacja grup i przygotowania do bitwy - Plac Jakuba Wejhera
20.30 - 21.20 Bitwa wieczorna, obrona miasta przed Szwedami - Plac Jakuba Wejhera.
21.30 - 22.00 Przemarsz ulicami miasta z pochodniami - Start: Plac Jakuba Wejhera
22.10 - 22.40 Pokaz tańca brzucha oraz pokaz fireshow kończące przemarsz - Park miejski
Niedziela, 26 czerwca
10.00 - 16.00 Kramy z pamiątkami i wyrobami historycznymi, także kramy rzemieślników i lokalnych twórców - Park miejski
12.00 - 13.00 Bitwa dzienna - Atak na wóz kupiecki/taborowy - Park Miejski
13.00 - 13.30 - Wręczenie nagród dla zwycięzców konkursów, podziękowania dla partnerów, sponsorów i zakończenie imprezy - Park miejski
Napisz komentarz
Komentarze