Funkcjonariusz na skrzyżowaniu, kierujący ruchem - to nie jest rzadki widok. Szczególnie w okresie 1 listopada, gdy zazwyczaj przed cmentarzami następują zmiany w ruchu drogowym.
"Kiedy policjant wchodzi na skrzyżowanie i rozpoczyna kierowanie ruchem, to dotyczy to nie tylko kierowców, ale też osób pieszych. Musimy pamiętać, że piesi tak samo jak kierowcy, muszą się stosować do zaleceń policjanta. Należy być ostrożnym, uważnym i zwracać uwagę na wszelkie sygnały drogowe, zwłaszcza kiedy policjant wyciąga rękę do góry. Oznacza to, że wówczas nikt nie może wejść na skrzyżowaniei czy na jezdnie. Wszyscy czekają na kolejny sygnał podawany przez funkcjonariusza."- powiedziała asp. szt. Anetta Potrykus z KPP Wejherowo.
Gdy policjant wchodzi na skrzyżowanie i przejmuje kierowanie ruchem zawsze to sygnalizuje. Zarówno kierowcy jak i piesi muszą wówczas dostosować się do wytycznych policjanta, a te przekazywane są za pomocą dłoni.
Pamiętajmy wszyscy kierujący są zobowiązani do wykonywania poleceń wydawanych przez policjanta lub inną osobę uprawnioną do kierowania ruchem. Sygnały dawane przez kierującego ruchem są ważniejsze niż sygnalizacja świetlna, znaki drogowe oraz prawo o ruchu drogowym czyli tzw. reguła prawej strony.
Sposób wykonywania poleceń i sygnałów reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. z dnia 9 lipca 2010 r.) Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 lipca 2010 r. (poz. 840).
Napisz komentarz
Komentarze