To jedyna produkcja filmowa na stulecie niepodległości Polski. Dla mieszkańców Wejherowa i okolic to film szczególny i ważny. Zobaczymy historię mieszkańców Pomorza na tle dwóch wojen światowych z uwypukleniem pierwszego ludobójstwa II wojny światowej – „Kaszubskiej Golgoty" w Lasach Piaśnickich.
Ogólnopolska premiera filmu miała miejsce w Teatrze Polskim w Warszawie. "Kamerdyner" otwierał tegoroczny Festiwal Filmowy w Gdyni.
A już we wtorek 18 września w Filharmonii Kaszubskiej odbędzie się prapremiera kaszubska filmu, której partnerem jest Fundacja im. Franciszka Stefczyka. Wejherowo odwiedzą nie tylko osoby zaangażowane w produkcję filmu, ale także reżyser i aktorzy odtwarzający główne role.
W tej zrobionej z epickim rozmachem produkcji zagrali między innymi Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Janusz Gajos, Adam Woronowicz, Anna Radwan czy Borys Szyc.
Filmowa historia inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. Po śmierci matki kaszubskiego chłopca - Mateusza Krola (Sebastian Fabijański) przygarnia bogata pruska arystokratka Gerda von Krauss (Anna Radwan). Ojcem chrzestnym chłopca jest Bazyli Miotke (Janusz Gajos). W trakcie konferencji pokojowej w Wersalu walczy on o pozycję Kaszub na mapie Polski. Traktat Wersalski, który zagwarantował Polsce niepodległość sprawia, że świat bohaterów diametralnie się zmienia. Wybucha II wojna światowa. Wśród żyjących na Pomorzu Kaszubów, Polaków i Niemców wzbiera wzajemna niechęć. Tragicznym finałem napiętej sytuacji jest brutalny mord w Piaśnikich Lasach.
Zwiastun filmu "Kamerdyner".
Napisz komentarz
Komentarze