Na naszych drogach w ostatnich latach nastąpiło lawinowe zwiększenie ilości motocykli oraz motorowerów. Dzięki nowym przepisom, umożliwiającym kierowanie motocyklem o pojemności 125 centymetrów sześciennych posiadaczom prawa jazdy kategorii B, wymarzone dwa kółka stały się bardziej dostępne.
Nadmierna prędkość jest najczęściej popełnianym przez motocyklistów wykroczeniem. Mocne silniki zapewniają osiąganie 100 kilometrów na godzinę w 3 sekundy. Nie wolno zapominać jednak, że wraz ze wzrostem prędkości, wydłuża się droga zatrzymania. Poza tym inni uczestnicy ruchu mają mniej czasu na reakcję i mogą nie zauważyć zbliżającego się z dużą prędkością jednośladu. Ważnym jest nasz ubiór. Odpowiedni kask, buty, rękawice oraz kombinezon mogą w znaczny sposób uchronić motocyklistę od poważnych obrażeń.
Zadbajmy także o stan techniczny naszego motocykla. Opony muszą mieć odpowiednią głębokość bieżnika, nie mogą być stare, sparciałe, popękane. Wiek opony ma ogromne znaczenie. Dobry bieżnik nie oznacza, że mieszanka zapewni odpowiedni kontakt z nawierzchnią. Upływ czasu powoduje, że opona traci swoje właściwości. Równie istotne jest ciśnienie w kołach. Nic nie zastąpi jednak zdrowego rozsądku.
W sobotę 21 kwietnia policjanci szczególnie zwracać będą uwagę na jednoślady: rowery, motory, motocykle. Nie tylko na prędkość (w przypadku motorów), poruszanie się prawidłową stroną ulicy (w przypadku rowerów), ale tez na stan techniczny jednośladów.
Napisz komentarz
Komentarze