W każdej ze zgłoszonych spraw Straż Miejska musi prowadzić czynności wyjaśniające. Część sprawców otrzymuje pouczenia, inni mandaty karne, albo sprawa trafia do sądu. Zgłoszeń tych Straż Miejska nie może ignorować, wrzucać do przysłowiowego kosza, gdyż stanowią wykroczenia. W miejscu, w którym kierowcy je popełniają ustanowiona została przez zarządcę drogi- Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku „strefa zamieszkania”.
Strefa zamieszkania to strefa w ruchu drogowym, w której pieszy może się poruszać swobodnie po całej udostępnionej do użytku publicznego przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym wypadku)
Ponadto:
- Obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h.
- Wolno parkować jedynie w miejscach do tego wyznaczonych.
- Progi zwalniające nie muszą być oznaczone znakami pionowymi.
- Opuszczając strefę zamieszkania, należy ustąpić pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.
Dlatego Straż Miejska apeluje do wszystkich kierowców korzystających z tej drogi, aby parkowali jedynie w miejscach do tego wyznaczonych lub z parkingu koło przychodni. Pozostawienie pojazdu w innym miejscu niż wyznaczonym, albo na chodniku stanowi wykroczenie. Wielu kierowców tłumaczy się, że na tej drodze nie ma znaku zakazu postoju i zatrzymania. Nie znają też definicji znaku informacyjnego - strefa zamieszkania.
Napisz komentarz
Komentarze