W ciągu ostatnich lat w Wejherowie średnioroczne stężenie pyłu zawieszonego PM 10 oraz częstotliwość dziennych przekroczeń poziomu PM 10 w ciągu roku spadła dwukrotnie i znajduje się poniżej dopuszczalnej normy.
"Opieramy się na danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, która w sposób obiektywny, niezależny i wiarygodny ocenia nasze środowisko, posługując się profesjonalną stacją pomiarową, która znajduje się w Wejherowie. Te dane są powszechnie dostępne w internecie od 2002 roku i każdy może sobie to sprawdzić. - powiedział Wojciech Kozłowski wiceprzewodniczący Rady Miasta Wejherowa.
W 2015 roku został opracowały Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, który w tym samym roku został przyjęty przez Radę Miasta Wejherowa. Cele planu podzielone zostały na kilka sektorów: energetyka, budownictwo, transport czy edukacja. Każdemu przyporządkowane są poszczególne zadania.
"Pierwsze działania to chociażby te związane z realizacją uchwały z 2009 roku na mocy której dopłacaliśmy do wspólnot mieszkaniowych określoną pulę środków finansowych, gdy wspólnota decydowała się na wymiane systemów grzewczych. Działamy w budownictwie w zakresie wymiany pieców równiez w domkach jednorodzinnych. Budownictwo to również termomodernizacja obiektów." - powiedziała Beata Rutkiewicz wiceprezydent Wejherowa.
Jednak działania władz miasta nie ograniczają sie wyłącznie do kwestii związanych z budownictwem. Na zanieczyszczenie powietrza wpływają również inne czynniki, jak chociażby te związane z transportem.
"Zanieczyszczenie powodowane przez transport indywidualny jest drugim czynnikiem, zaraz po piecach, które powoduje wzrost zanieczyszczeń. Budowa przez nas węzłów czy też tuneli spowoduje znaczący spadek udziału tego w zanieczyszczeniu środowiska. Po prostu mniej będziemy stali w korkach, mniej stali na przejazdach kolejowych, czyli nasze samochody będą wydzielały mniej zanieczyszczeń."- powiedziała Beata Rutkiewicz wiceprezydent Wejherowa.
Podejmowane są również działania na polu edukacji. Działania skupiają kształcenie młodego pokolenia w kwestii związanej z ekologią. Dlatego podejmowane są różnego rodzaju warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży w szkołach, spektakle ekologiczne, konkursy czy publikacje.
W działania włączają sie także różne jednostki np. Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe, Miejski Zakład komunikacji czy chociażby Zakład Usług Komunalnych w Wejherowie. Wartość 38 zadań realizowanych przez te jednostki oraz inne podmioty zawarte w Planie Gospodarki Niskoemisyjnej to szacunkowy koszt 180,7 mln zł do 2020 roku. Szczegółowy Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla miasta Wejherowa jest dostępny na stronie www.wejherowo.pl/uchwala-antysmogowa.html
Napisz komentarz
Komentarze