W czwartek rozpoczęło się składnie wniosków do Wejherowskiego Budżetu Obywatelskiego 2018. Wpłynął już pierwszy projekt dotyczący zakupu drona do lokalizacji miejsc spalania odpadów (śmieci) z pakietem laboratoryjnym.
Celem projektu jest ograniczenie spalania odpadów (śmieci) w Wejherowie, gdyż jest to niezgodne z prawem i szczególnie niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców. Autorem projektu jest Wojciech Kozłowski, Radny Miasta Wejherowa.
"Spalanie odpadów, jak np. śmieci, plastik, zużyta odzież, w piecach domowych powoduje, że w jego trakcie do atmosfery emitowane są związki chemiczne, wywierające wybitnie negatywny wpływ na układ oddechowy, odpornościowy oraz nerwowy, posiadające silne właściwości kancerogenne i mutagenne. Są to m.in. dioksyny, furany, organiczne związki azotu oraz chloru, drobne pyły zawierające metale ciężkie, dwutlenek siarki, tlenek węgla oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne oraz inne.Spalając śmieci dosłownie trujemy siebie i sąsiadów. Podkreślam, że celem projektu jest rozwiązanie problemu spalania odpadów w sposób kompleksowy, a nie tylko sama kontrola. W równym stopniu istotne są inne cele projektu. Informacje pozyskane przy użyciu drona pozwolą na zaplanowanie odpowiednich akcji edukacyjnych i informacyjnych dotyczących bardzo dużej szkodliwości spalania odpadów oraz udzielenie wsparcia rodzinom w trudnej sytuacji materialnej w zakresie zakupu normalnego opału lub wymianę pieca na ekologiczne źródło ciepła.- wyjaśnił radny Wojciech Kozłowskim, który wniosek opracował i złożył.
Celem zakupu drona (pilotowanego zdalnie bezzałogowego statku powietrznego) jest szybka i precyzyjna lokalizacja z powietrza budynków, w których prawdopodobnie spalane są odpady i inne niebezpieczne substancje. Do drona zamontowane jest urządzanie pomiarowe umożliwiające rozpoznanie prawdopodobnego miejsca spalania odpadów (dron przelatuje w pobliżu komina), a wynik wyświetla się na ekranie operatora drona. Po zlokalizowaniu takich miejsc patrol Straży Miejskiej przeprowadzi kontrolę, która może zakończyć się pouczeniem lub nawet mandatem. W sprawach spornych pakiet laboratoryjny umożliwia strażnikom pobieranie próbek w celach dowodowych do specjalnego pojemnika, który zostanie zaplombowany przy właścicielu. Zebrane informacje umożliwią również podjęcie działań informacyjnych i edukacyjnych oraz udzielenie wsparcia rodzinom w trudnej sytuacji materialnej, których nie stać na zakup normalnego opału lub wymianę pieca na ekologiczne źródło ciepła.
Realizacja projektu uzasadniona jest ważnym interesem społecznym, zwłaszcza w zakresie ochrony zdrowia mieszkańców Wejherowa.
Na podstawie informacji z innych straży miejskich w Polsce całkowity koszt projektu został oszacowany na 145.000 zł:
1.Zakup drona wraz z pakietem laboratoryjnym. W skład pakietu laboratoryjnego wchodzą: urządzanie pomiarowe montowane do drona, zestaw do pobierania próbek z pieców, laptop, analizator gazowy do ochrony osobistej strażników podczas kontroli - 140.000 zł
2. Przeszkolenie strażników w zakresie obsługi drona i pobierania próbek oraz uzyskanie świadectw kwalifikacji - 5.000 zł
Napisz komentarz
Komentarze