Choć sezon grzewczy wydaję się dobiega ku końcowi, to jednak nadal stwarza ryzyko przy niewłaściwym eksploatowaniu systemów grzewczych.
"Począwszy od października do dnia dzisiejszego mamy odnotowano blisko 100 zdarzeń w powiecie wejherowskim związanych z sezonem grzewczym. Są to wyjazdy do tlenku węgla, do pożaru sadzy w kominie, do pożarów kotłowni." - powiedział kpt. Mirosław Kuraś z Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie.
Ze statystyk straży pożarnej wynika, że każdy sezon grzewczy w Polsce to około stu ofiar tlenku węgla. Przyczyną tragedii jest najczęściej nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i brak wyobraźni. Nawet tak niewinna z pozoru rzecz, jak zaklejenie kratki wentylacyjnej może okazać się tragiczna w skutkach.
Jednym ze sposobów zapobiegania ewentualnym zatruciom jest zamontowanie specjalnej czujki. W momencie, gdy stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu przekroczy dopuszczalne normy, czujka zaczyna wydawać sygnały świetlne i dźwiękowe. Pamiętajmy, ze jeżeli zauważymy nietypowe objawy, które mogą świadczyć o zatruciu czadem natychmiast otwórzmy okna i starajmy sę opuścić pomieszczenie.
Napisz komentarz
Komentarze