Realizacja jednej z największych inwestycji drogowych Węzła ZRYW podzielona została na kilka etapów. Obecnie trwają prace odbiorowe związane z zakończeniem pierwszego z nich. Zakres prac objął budowę ul. Patoka do ul. Gryfa Pomorskiego wraz z trzema rondami, budowę zbiornika retencyjnego, budowę dwóch łącznic do krajowej „szóstki” oraz nowej ulicy – ul. Jaśminowej.
Przed nami kolejny etap, należących do najtrudniejszych, bo związany z powstaniem wiaduktu i tunelu pod drogą oraz torami. A to wymaga współpracy z innymi podmiotami. Między innym z Polskimi Kolejami Państwowymi. 18 lipca 2017 roku władze miasta podpisały z PKP porozumienie, na mocy której PKP zobowiązuje się do wykonania wiaduktu.
"Po zrobieniu tego wiaduktu przez kolej, będziemy mogli wspólnie z powiatem połączyć ulice Sikorskiego z drogą krajową nr 6. W między czasie na liście rezerwowej jest Węzeł Integracyjny czyli parkingi zlokalizowane przy dworcu Smiechowo." - powiedział Krzysztof Hildebrandt prezydent Wejherowa.
Jednym z największych zadań, które znajdują się po stronie miasta Wejherowa to wykonanie tunelu pod drogą krajową nr 6.
"I tutaj trzeba jeszcze podjąć działania z Rządem, żeby ujął tą inwestycje w swoim harmonogramie (...) Całość robót przewidujemy, że będzie postępowała w kolejnej kadencji. Jest to uzależnione od partnera czyli kolei." - powiedział Krzysztof Hildebrandt prezydent Wejherowa.
Miasto w tym zakresie dokumentacje techniczną dawno już opracowało, jednak kolej musi stworzyć dodatkową, gdyż będzie dobudowywać przy okazji jeszcze dwa tory.
To już pewne:
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmodernizują infrastrukturę kolejową na trasie kolejowej Gdynia-Wejherowo-Słupsk. W ramach inwestycji powstaną tunele pod torami kolejowymi w Wejherowie. Dokończenie Węzła Śmiechowo (Zryw) i budowa Węzła Nanice jest przesądzona. Kolej wybuduje dwa tunele pod torami kolejowymi dla ruchu samochodów na Węźle Śmiechowo (Zryw) i Węźle Nanice. To najdroższe elementy tych węzłów drogowych. Dokończenie Węzła Śmiechowo (Zryw) i budowa planowanego Węzła Nanice w przyszłej kadencji samorządu 2018-2023 jest przesądzona, gdyż plany PKP objęte są programami rządowymi, które mają zapewnione finansowanie. Pozostałe środki na wykonanie węzłów drogowych pochodzić mają m.in. ze środków unijnych i budżetu miasta, co jest możliwe przy rozłożeniu inwestycji na kilka lat.
Napisz komentarz
Komentarze