Jednym z punktów konferencji było poinformowanie o wyborach, które miały miejsce w listopadzie 2017, a dotyczą struktur terenowych Prawa i Sprawiedliwości na terenie powiatu wejherowskiego.
"Powołano nowe zarządy i przewodniczących w poszczególnych komitetach terenowych. Na czele komitetu terenowego w Wejherowie został wybrany Wojciech Rybakowski, na czele komitetu w Redzie Violetta Mackiewicz - Stasiak, w Szemudzie Janusz Jankowski, natomiast moja osoba pełni funkcje szefa struktury terenowej w Rumi oraz przewodniczącego zarządu powiatowego Prawa i Sprawiedliwości. - powiedział Witold Reclaf.
W województwie pomorskim istnieją 34 struktury Prawa i Sprawiedliwości, z czego powiat wejherowski skupia aż 5 komitetów. W trakcie spotkania Dorota Arciszewska - Mielewczyk, Janusz Śniadek i Marcin Horała omówili też zmiany związane z ordynacją wyborczą.
"My gwarantujemy, że, pewien poziom uprawnień obywatelskich w każdym samorządzie będzie zachowany. To chociażby budżet obywatelski, którego obowiązek wprowadzamy w miastach na prawach powiatu, ale ustawodawczo istnieje możliwość wprowadzenia na każdym szczeblu. Obywatelska inicjatywa ustawodawcza z zabezpieczeniem, żeby nie była utrudniana zbyt dużą liczbą podpisów. To kwestia rejestracji i upubliczniania głosowania radnych, udostępnienie nagrań rad samorządów." - powiedział Marcin Horała poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Dodatkowe zmiany obejmują gminy powyżej 20 000 mieszkańców.
"Przywracamy obowiązek poprzedniej ordynacji proporcjonalnej. Uważamy, że eksperyment z jednomandatowymi okręgami wyborczymi się nie udał." - powiedział Marcin Horała poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zmiany mają zniwelować sytuacje w wyborach, gdzie startuje tylko jeden kandydat, chociażby jak to miało miejsce np. w gminie Wejherowo, podczas wyborów 2014. Wówczas jedynym kandydatem był Henryk Skwarło, obecny wójt.
Napisz komentarz
Komentarze