Czy za wypadki drogowe winę ponoszą tylko kierowcy? W wielu przypadkach w których dochodzi do wypadku drogowego z udziałem pieszego, winę ponosi pieszy uczestnik ruchu. Ma to związek z jego nieprawidłowym zachowaniem na jezdni. Policja prowadzi cykliczne akcje, które ujawniają wykroczenia popełniane przez osoby piesze.
„Niestety, ale policjanci cały czas ujawniają wykroczenia popełniane przez osoby piesze. Takich wykroczeń jest bardzo dużo. Często dotyczą one nie tylko przechodzenia na czerwonym świetle, ale przebiegania przez jezdnie w miejscach niedozwolonych oraz nieupewnienie się przed przejściem dla pieszych.” - powiedziała st. asp. Anetta Potrykus z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.
Dlatego tak ważna jest wczesna edukacja dzieci, bowiem jak głosi stare porzekadło „czym skorupka za młodu nasiąknie...” A dzieci obserwują, zwłaszcza swoich rodziców, którzy często są pierwszymi nauczycielami. Oczywiście dużą rolę w nabywaniu prawidłowych umiejętności odgrywa także szkoła. Nie bez znaczenia są zatem profilaktyczne działania policyjne w placówkach oświatowych. Piesi zapominają często, że uczestnicząc w ruchu mają swoje obowiązki.
„Obowiązkiem pieszego jest zatrzymać się, rozejrzeć czy jest to bezpieczne i dopiero wtedy przejść przez przejście dla pieszych.” - wyjaśniła st. asp. Anetta Potrykus z KPP Wejherowo.
Niestety w zderzeniu z pojazdem piesi mają nikłe szansę, na to, żeby wyjść „bez szwanku”. A za spowodowanie wypadku grożą nie tylko skutki zdrowotne, ale też prawne.
„W każdym przypadku kiedy mamy do czynienia z wypadkami drogowymi, szczegółowo policjanci sprawdzają, kto przyczynił się do tego wypadku. Jeżeli efektem tej pracy będzie wynik, że pieszy spowodował wypadek, to pieszy ponosi całą odpowiedzialność za zdarzenie drogowe. Musimy pamiętać, że czasem kierowca chcąc uniknąć zderzenia się z pieszym, może zjechać na bok, uderzyć w drzewo i sam poniesie poważne obrażenia ciała. Wtedy też pieszy powinien się z tym liczyć, że to on jest sprawcą i ponosi całą odpowiedzialność.” - powiedziała st. asp. Anetta Potrykus z KPP Wejherowo.
Policjanci często realizują zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Podczas długiego weekendu w pierwszych dniach maja mundurowi ujawnili, aż 112 wykroczeń z czego 22 popełnili piesi.
Pamiętajmy, że na bezpieczeństwo w ruchu drogowym wpływa wiele czynników, ale najważniejszym z nich jest właściwa i postawa wobec każdego uczestnika ruchu drogowego. A obowiązkiem zarówno kierowcy jak i pieszego jest zachowanie m.in. wszelkich środków ostrożności.
Napisz komentarz
Komentarze