Wystawa związana jest z obchodzonym 2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu i stanowi wyjątkową okazję do poznania twórczości artystów nieprofesjonalnych, dla których sztuka jest sposobem komunikacji z otaczającym światem.
Jak informowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego: Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.
Autorzy prac są uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy w Wejherowie.
Dominik Mardziński – uczestnik pracowni ceramicznej, który swoje prace wykonuje pod kierunkiem terapeuty Macieja Kotłowskiego. Na wystawę przygotował cykl czterech prac pod wspólnym tytułem „Kwiaty”. Prace wykonano w technice tłustego pastelu i nie naśladują rzeczywistości, wręcz uciekają od realizmu, ale emanują radością i pozytywnymi emocjami. Prace Dominika Mardzińskiego prezentowano podczas pierwszej edycji wystawy w 2024 roku, ponadto zdobył uznanie niezależnego jury konkursu plastycznego o zasięgu wojewódzkim pt. „Jesienne inspiracje”.
Albert Podgórski – rozwija swoje talenty pod kierunkiem Macieja Kotłowskiego. Tematyka jego prac, wykonywanych różnymi technikami, obrazuje religijne zainteresowania autora. Tym razem można obejrzeć przygotowane na tę okazję ikony, zrealizowane techniką ceramiki szkliwionej. Uczestnik wykonał je na podstawie samodzielnych szkiców i kompozycji kolorystycznych. Ikony ceramiczne wypalane są w temperaturze 1060 st. C. Prezentowane ikony to „Matka Boska z Dzieciątkiem” oraz „Anioł”.
Dawid Duda – uczestnik pracowni plastycznej, swoje prace tworzy pod kierunkiem terapeutki Katarzyny Kozakiewicz. W 2024 roku znalazł się w gronie 10. laureatów ogólnopolskiego, prestiżowego konkursu „Świat Nikiforów”. Jego talent plastyczny wymaga inspiracji, najczęściej są to wydarzenia z życia ośrodka lub dzieła sztuki, które ogląda w różnych wydawnictwach.
Napisz komentarz
Komentarze