piątek, 4 kwietnia 2025 01:47
Reklama

Seniorze – nie daj się oszukać!

Seniorzy często padają ofiarami oszustów, którzy wykorzystują ich ufność. Fałszywe telefony od „wnuczka”, oszustwa internetowe czy fikcyjne inwestycje to tylko niektóre z metod wykorzystywanych przez przestępców.
Kliknij aby odtworzyć

Edukacja jest kluczem do bezpieczeństwa. Stąd też wzięła się inicjatywa, jaką jest debata społeczna – „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ. Seniorze – nie daj się oszukać”, zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Wejherowie.

Spotkanie, w którym wzięli udział przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wejherowie, miało podnieść ich świadomość na temat zagrożeń, z jakimi mogą spotkać się osoby starsze. 

Do największych zagrożeń należą:

Metoda „na wnuczka”

Jedna z najpopularniejszych metod oszustwa. Przestępca dzwoni do seniora, podaje się za wnuczka lub innego członka rodziny. Twierdzi, że znalazł się w trudnej sytuacji – miał wypadek, jest w szpitalu lub ma kłopoty z policją. Prosi o pilną pożyczkę i wysyła po pieniądze „zaufaną osobę”. W rzeczywistości senior oddaje oszczędności oszustowi.

Fałszywi policjanci i urzędnicy

Oszuści podają się za policjantów, funkcjonariuszy CBŚP, pracowników banku lub innych instytucji. Twierdzą, że senior padł ofiarą przestępstwa lub jego pieniądze są zagrożone. Przekonują, że jedynym rozwiązaniem jest przekazanie gotówki lub podanie danych do konta bankowego.

Telefony i SMS-y z fałszywymi linkami

Przestępcy wysyłają wiadomości SMS lub e-maile, w których podszywają się pod banki, operatorów telekomunikacyjnych czy urzędy. W treści znajdują się linki prowadzące do fałszywych stron, które wyłudzają dane do logowania.

Domokrążcy i fałszywi sprzedawcy

Nieuczciwi sprzedawcy odwiedzają seniorów w domach i oferują im „okazyjne” zakupy, np. pościeli, garnków czy urządzeń medycznych. Ich ceny są znacznie zawyżone, a produkty często bezużyteczne. Zdarza się również, że oszuści podają się za pracowników administracji lub gazowni, aby wejść do mieszkania i okraść seniora.

O zagrożeniach na które narażone są osoby starsze opowiedzieli funkcjonariusze KPP w Wejherowie. Policjanci opowiedzieli jakie sytuacje najczęściej prowokują oszuści i jakie są schematy ich zachowań. Seniorzy dowiedzieli się, jak na nie reagować.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama