Bezpośredni kontakt z autorem jest bardzo cenny dla dzieci. Mogą poznać tajniki jego pracy, dowiedzieć się co sam lubi czytać i jak powstają jego książki, które po takim spotkaniu zupełnie inaczej są odbierane. Jest to najlepsza forma promocji czytelnictwa - zachęceni opowieściami autora uczniowie, chętniej sięgną po jego powieści. W tym roku jedno ze spotkań było dodatkowo cenne - dotyczyło książki, która od tego roku szkolnego znalazła się na liście lektur klas I-III.
"Sposób na Elfa", bo o tej książce mowa, to opowiadanie Marcina Pałasza, której autor poświęcił najwięcej uwagi podczas spotkania. Nic dziwnego - dzieci same domagały się historyjek o Elfie, który jest prawdziwym pupilem autora. Nie zabrakło także opowieści o początkach pisarstwa i innych książkach. Dzięki umiejętności nawiązania świetnego kontaktu z dziećmi, autor zaskarbił sobie ich sympatię i, co najważniejsze, ciekawość czytelniczą. Na koniec ustawiła się długa kolejka po osobistą dedykację w zakupionych książkach.
Drugiego dnia młodzi czytelnicy spotkali się z Dorotą Combrzyńską-Nogalą. Autorka książek z serii "Wojny dorosłych. Historie dzieci" : "Syberyjskie przygody Chmurki" i "Bezsenność Jutki", dużo miejsca na spotkaniu poświęciła historii. Dzieci miały okazję poznać tło historyczne książek autorki i dowiedzieć się kim były osoby, których przeżycia stały się zalążkiem opowiadań. Na prezentacji multimedialnej podziwiały także krajobrazy Syberii oraz zamieszkujące ją zwierzęta. I tym razem do autorki ustawiła się długa kolejka po wpis do zakupionych książek. Pojawiły się także dedykacje w bibliotecznych egzemplarzach opowiadań i pamiątkowy wpis w kronice.
W spotkaniach udział wzięli uczniowie z wejherowskich szkół : SP nr 5, SP nr 8, SP nr 11, SP nr 6 i Społecznej Szkoły Podstawowej. Łącznie było to 120 osób.
Projektowi towarzyszył konkurs plastyczny. Dzieci uczestniczące w spotkaniu czytały wcześniej wytypowaną książkę i na tej podstawie wykonywały ilustracje. W trakcie spotkania autor dokonywał wyboru trzech najlepszych, za które dzieci otrzymały upominki książkowe. Prace zwycięzców przeszły do dalszej rywalizacji na szczeblu wojewódzkim, gdzie o wyborze najlepszych zadecyduje 6-osobowe jury. Podczas spotkania z Marcinem Pałaszem dzieci wykonały ilustracje do jego książki pt. „Sposób na Elfa”. Zwycięzcą konkursu został Julian Piekut ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Wejherowie (jego praca przeszła do etapu wojewódzkiego), drugie miejsce zdobyła praca Natalii Kamionki (kl. II Społeczna SP) a trzecie – praca Adrianny Plebanek (kl. II SP nr 5).
Podczas spotkania z Dorotą Combrzyńską-Nogalą dzieci wykonały ilustracje do jej książki pt. "Syberyjskie przygody Chmurki". Zwyciężyła praca Aleksandry Melcer ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Wejherowie (jej praca przeszła do etapu wojewódzkiego). Drugie miejsce zajęła Amelia Paczos (kl. V SP nr 6), a trzecie – Laura Powalska (kl. V SP nr 11).
Napisz komentarz
Komentarze