Zasiłek pielęgnacyjny
Okazuje się, że zasiłek pielęgnacyjny 2025 to świadczenie pieniężne wypłacane w związku z pokryciem części wydatków dotyczących opieki i pomocy osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji. Kto skorzysta z takiej opcji? Zasiłek jest przyznawany niepełnosprawnym dzieciom, osobom po ukończeniu 75 roku życia i osobom po 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności. Pamiętajmy o tym, że prawo do zasiłku przyznawane jest na czas nieokreślony, gdy dana osoba ma więcej niż 75 lat lub gdy orzeczenie o niepełnosprawności wydano na stałe. Jaka jest wysokość zasiłku pielęgnacyjnego w 2025 roku? Obecnie jest to 215,84 złotych na miesiąc. Więcej informacji w tym temacie znajdziemy na stronie Poradnik Przedsiębiorcy.
Dodatek pielęgnacyjny
A czym jest dodatek pielęgnacyjny? Jest to comiesięczna pomoc finansowa, wpłacana wraz z rentą lub emeryturą. Pozwala pokrywać częściowe koszty związane z niezdolnością do samodzielnego funkcjonowania danej osoby. O taki dodatek mogą wnioskować osoby uprawnione do renty lub emerytury, uznane przez orzecznika ZUS za całkowicie niezdolne do samodzielnej egzystencji. Warto pamiętać, że po 75 roku życia pieniądze są wypłacane z urzędu, dlatego nie musimy składać dodatkowych dokumentów. Jednakże z dodatku nie skorzystają osoby umieszczone w instytucjach zapewniających nieodpłatne, całodobowe utrzymanie. Jedyny wyjątek to sytuacja, gdy osoba uprawniona do świadczeń znajduje się poza placówkami w okresie dłuższym niż dwa tygodnie na miesiąc - wtedy może korzystać z dodatku pielęgnacyjnego.
Z czym wiąże się całkowita niezdolność do pracy i samodzielnego życia? Może ona dotyczyć naruszenia sprawności organizmu, przez co konieczna jest stała pomoc w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak mycie się, ubieranie, jedzenie, kupno żywności, zapłata za rachunki, wizyty u lekarza, utrzymanie porządku itp.
Dokumenty potrzebne do skorzystania z dodatku pielęgnacyjnego
Kto wypłaca dodatek pielęgnacyjny? W tym wypadku organem przyznającym i przekazującym pieniądze jest ZUS. Jak już wiemy, po 75 roku życia uzyskujemy pomoc finansową bez konieczności składania dokumentów, z urzędu. Z kolei osoby z orzeczeniem o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, muszą mieć na uwadze złożenie odpowiednich dokumentów. Są to głównie: zaświadczenie o stanie zdrowia na druku OL-9, wniosek o przyznanie prawa do pomocy pieniężnej i dokumentacja medyczna wskazująca na całkowitą niezdolność do egzystencji i do pracy. Dokumenty złożymy pocztowo lub w dowolnej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Po przeanalizowaniu danego przypadku, ZUS wydaje decyzję w ciągu 30 dni o przyznaniu lub odmowie przyznania dodatku pielęgnacyjnego. Gdy dojdzie do odmowy, można się odwołać do Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem jednostki ZUS wydającej decyzję.
Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny w 2025 roku? Od 1 marca 2024 do 28 lutego 2025 wysokość tego świadczenia to 330,07 złotych. Dzięki waloryzacji, obecnie wartość ta wzrosła do 348,22 zł miesięcznie. Dodatek jest waloryzowany corocznie i ulega regularnym podwyższeniom razem z waloryzacją emerytur. Plusem jest to, że świadczenie jest wolne od podatku dochodowego i nie podlega egzekucji administracyjnej lub sądowej. Na wypłatę można liczyć wraz z wypłatą renty lub emerytury w terminach wskazanych w decyzji o przyznaniu dodatku pielęgnacyjnego.
Podsumowując, warto zauważyć, że zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny są różnymi pojęciami, które opierają się na odmiennych przepisach i wartościach pieniężnych.