czwartek, 24 kwietnia 2025 05:28
Reklama

Jak udokumentować wydatki na cele mieszkaniowe?

Sprzedaż nieruchomości, przed upływem pięciu lat od wejścia w jej posiadanie, powoduje konieczność zapłacenia podatku w wysokości 19% od zysku, jaki osiągnięto w ramach tej transakcji. Podatku tego można uniknąć, jeśli skorzysta się z ulgi mieszkaniowej. By było to możliwe, należy spożytkować pozyskane środki na własne cele mieszkaniowe w przeciągu trzech lat i odpowiednio udokumentować te wydatki. Jak to zrobić?
  • 15.10.2021 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak udokumentować wydatki na cele mieszkaniowe?

Ulga mieszkaniowa – co można odliczyć?

Dokumentowanie wydatków na własne cele mieszkaniowe jest zasadne, gdy podatnik chce skorzystać z ulgi mieszkaniowej – pozwala ona na uniknięcie konieczności zapłacenia podatku od sprzedaży nieruchomości lub na jego znaczące obniżenie.

Jakie wydatki można rozliczyć, by skorzystać z ulgi mieszkaniowej?

  • Nabycie nieruchomości mieszkalnej lub gruntu pod budowę domu.
  • Budowę, rozbudowę, nadbudowę lub remont lokalu mieszkalnego.
  • Spłatę zobowiązań kredytowych, które zaciągnięto na cele mieszkaniowe przed momentem uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

Warto pamiętać, że możliwość korzystania z ulgi mieszkaniowej wymaga od podatnika spełnienia licznych kryteriów, a także rozliczenia się z urzędem skarbowym przy pomocy deklaracji PIT-39, którą dołącza się do deklaracji PIT-36 lub PIT-37. Ulga mieszkaniowa nie ma zastosowania w przypadku przedsiębiorców, którzy sprzedają nieruchomość w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Jak udokumentować wydatki na własne cele mieszkaniowe, by skorzystać z ulgi?

Decydując się na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej, warto starannie gromadzić dokumentację, która potwierdzi realnie poniesione wydatki na własne cele mieszkaniowe. Jakie dokumenty będą wystarczającym dowodem dla urzędu skarbowego?

  • Umowy i akty notarialne – jeśli środki przeznaczone zostaną na przykład na zakup mieszkania na sprzedaż w Pruszczu Gdańskim, konieczne będzie przedstawienie odpisu z aktu notarialnego dla tej transakcji.
  • Dokumenty kredytowe z banku – jeśli środki zostaną przeznaczone na spłatę zobowiązania kredytowego, do rozliczenia ulgi mieszkaniowej należy zachować potwierdzenie z banku o spłacie kredytu i potwierdzenie przelewu.
  • Faktury VAT i umowy z wykonawcami wraz z pisemnymi potwierdzeniami otrzymania przez nich zapłaty – jeśli środki zostaną przeznaczone na remont, rozbudowę lub nadbudowę kupowanej nieruchomości, należy skompletować FV i umowy z wykonawcami poszczególnych prac.

Jakie wydatki na cele remontowe można odliczyć?

Nie wszystkie prace remontowe i wykończeniowe będą upoważniały podatnika do skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Pełny katalog wydatków na własne cele mieszkaniowe, jakie można odliczyć, znajduje się w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT, a jeśli chodzi o wydatki na cele remontowe i wykończeniowe, to są to wszelkie prace i materiały, które pozwolą doprowadzić lokal do stanu używalności.

Do wydatków na cele własne można więc zaliczyć prace i materiały związane z przebudową, rozbudową i remontem. Zakup materiałów i wykonanie ścian, podłóg, izolacji, instalacji, a także zakup i montaż materiałów wykończeniowych, jak okładziny podłogowe, tynki, farby, a nawet gniazdka i włączniki elektryczne o ile zakupy te zostaną odpowiednio udokumentowane. Odliczeniom nie podlegają natomiast elementy wyposażenia, sprzęty AGD, narzędzia, wydatki na zagospodarowanie terenu wokół budynku, usługi architekta i tym podobne.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama