Powiat wejherowski jako pierwszy w Polsce zadbał o uporządkowanie przepisów dotyczących pieczy zastępczej, a dokładnie sytuacji wymagających nagłej interwencji. To jednak nie jedyne działania.
"Przemoc to nie tylko bicie. Jest też przemoc ekonomiczna, psychiczna. Mamy różne rodzaje przemocy.- powiedziała Iwona Romanowska dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie.
Wprowadzono chociażby dyżury nocne w placówkach zajmujących sie pomocą ofiarom przemocy. Problem przemocy w rodzinie istnieje i zarówno pracownicy Centrum Pomocy Rodzinie oraz powiatu wejherowskiego nie zamierzają przymykać na to oczu.
"My jako Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie często pracujemy ze skutkami tej przemocy. W nocy kiedy jest alkohol, rodzice zaczynają się kłócić czy ojciec bije dzieci - wtedy dzieci są interwencyjnie umieszczane przez nas w pieczy zastępczej." - powiedziała Iwona Romanowska dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie.
Stąd szereg podejmowanych działań, których pokłosiem jest m.in. konferencja "Stop przemocy w rodzinie". A wszystko po to, żeby wypracować lub udoskonalić istniejące działania.
"Jesteśmy usatysfakcjonowani, gdy na terapie zgłaszają się sprawcy przemocy. Niestety uważamy, że jest to wciąż za mało. Powołując zespoły interdyscyplinarne, włączamy do nich służby pomocy społecznej, pedagogów, psychologów, jednostki policji, straży ." - powiedziała Gabriela Lisius starosta wejherowski.
Powiat wejherowski to największy tego typu samorząd w województwie pomorskim. Mieszkańców z roku na rok przybywa, a więc przybywa też różnych problemów społecznych. Tylko w 2016 roku na terenie powiatu wejherowskiego założono ponad 360 niebieskich kart, z tego ponad 200 jest cały czas aktualizowanych. Konsekwencja w dążeniach do wspierania rodzin i osób w związku z przemocą skutkują poprawą funkcjonowania wielu rodzin i osób, podejmowaniem terapii przez osoby dopuszczające się przemocy oraz wzmacnianiem psychospołecznym osób, które przemocy doświadczają.
Mimo jednak podejmowanych na szeroką skalę działań terapeutycznych i profilaktycznych zjawisko przemocy w rodzinie na terenie powiatu wejherowskiego jest nadal ważnym problemem społecznym.
Napisz komentarz
Komentarze