Wypicie przez kobietę w ciąży lampki wina, piwa czy innego alkoholu nawet w nieznacznych ilościach nie koniecznie zaszkodzi matce, jednak dla dziecka skutki mogą być tragiczne.
Jednym z zaburzeń wywołanych spożywaniem alkoholu w ciąży jest tzw. FAS czyli Spektrum Poalkoholowych Zaburzeń Płodu. Niski wzrost, niedobór wagi, mały obwód głowy, wady w budowie twarzy, uszkodzenie układu nerwowego, zwłaszcza mózgu, wady serca, płuc, przewodu pokarmowego, nerek, mięśni, oczu, uszu czy innych narządów. To potencjalne zaburzenia, które mogą powstać na skutek spożywania alkoholu. Niestety za nieodpowiedzialność rodziców, skutki ponoszą najbardziej niewinne i bezbronne osoby, czyli dzieci. Dlatego tak istotne jest uświadamianie zarówno kobiet, jak i mężczyzny, żeby niedopuszczalni do picia alkoholi czy palenia papierosów w ciąży. Nie ma usprawiedliwienia nawet dla przysłowiowego "łyka" alkoholu spożywanego przez kobietę w ciąży.
Odpowiedzialne są również osoby bliskie, zwłaszcza ojcowie i świadkowie sytuacji spożywania alkoholu w ciąży, gdy nie reagują. Nie bądźmy obojętni.
W Polsce co roku rodzi się około 1000 dzieci z zaburzeniami powodowanymi spożywaniem alkoholu przez kobietę w czasie ciąży, które określane są mianem Płodowego Zespołu Alkoholowego (FAS). Można to zmienić. Wystarczy nie pić alkoholu w ciąży.
Napisz komentarz
Komentarze