Z okazji pierwszej rocznicy powołania rządu Donalda Tuska mamy wysyp sondaży. Najróżniejsze tytuły prasowe i sondażownie sprawdzają, jak odbierana jest władza. Wyniki bywają różne, bo np. w badaniu na zlecenie „Rzeczpospolitej” KO traci poparcie wśród młodych ludzi (15 proc.) podczas gdy Konfederacja, w grupie wiekowej 18-29 lat, ma 26 proc. zwolenników.
Inne badanie, dla „Super Expressu” wskazuje, że generalnie Polacy są krytyczni wobec ekipy Tuska. 44 proc. respondentów orzekło, że żyje im się gorzej, niż rok temu, a 36 proc. nie dostrzega żadnej zmiany.
Lepiej? Czy lepiej nie mówić?
Można pytać o poparcie, popularność poszczególnych polityków, ale chyba najcelniejsze pytanie dotyczy właśnie jakości życia. Tym bardziej, że na początek swoich rządów Donald Tusk w Sejmie przemawiał tak: - Moje wystąpienie chciałbym rozpocząć od podziękowań wobec tych wszystkich, którzy przez te lata nie zwątpili w to, że Polska może być lepsza, że Polska może być - bo na to zasługuje - najlepszym miejscem na Ziemi.
Czy się to udało? Z sondażu przeprowadzonego dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że niekoniecznie.
– 13,6 proc. respondentów deklaruje, że żyje im się lepiej niż rok temu. Znacznie większa jest grupa tych, których sytuacja się pogorszyła (37,5 proc.). Zmian - na lepsze bądź gorsze - nie odczuła niemal połowa Polaków (46,8 proc.) – czytamy.
Zależy od sympatii
Wiele zależy od poglądów politycznych respondentów. Spośród zwolenników obecnej władzy 69,1 proc. zapytanych twierdzi, że żyje im się tak samo jak przed rokiem. 24,7 proc. tej grupy zauważa zmianę na lepsze, a tylko 6,2 proc. - pogorszenie.
– Zwolennicy opozycji (PiS-u, Konfederacji i Razem) oceniają efekty rządów Tuska bardzo stanowczo. Tylko 1 proc. z nich twierdzi, że żyje im się lepiej niż przed rokiem. Przeciwnego zdania jest 68,5 proc. tej grupy. 30,6 proc. popierających ugrupowania opozycyjne twierdzi, że nie jest im ani lepiej, ani gorzej niż rok temu – podaje RMF FM.
Napisz komentarz
Komentarze