Pokłon feretronów to element tradycji pielgrzymkowej polegającej na „kłanianiu się” niesionych przez pielgrzymów feretronów świątyniom macierzystym i docelowym, krzyżom przydrożnym, kaplicom i kościołom oraz sobie wzajemnie.
W kwietniu bieżącego roku tradycja pokłonu feretronów została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jest tworzona od 2013 roku i znajdują się na niej najciekawsze, unikatowe polskie tradycje, zwyczaje i umiejętności przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dopisanie do wykazu tradycji pokłonu feretronów to duże wyróżnienie.
– W imieniu własnym oraz całego Zarządu Powiatu Wejherowskiego dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego projektu, który stanowi ważny element naszego kulturowego i duchowego dziedzictwa – powiedziała podczas spotkania Iwona Szczygieł, członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego.
W wydarzeniu uczestniczyli prelegenci, przedstawiciele władz powiatu wejherowskiego, badacze, depozytariusze, pielgrzymi, księża, obraźnicy i różne inne osoby zaangażowane w inicjatywę.
Podczas spotkania promowano publikację „My, pielgrzymka z Kościerzyny, na Kalwarię wędrujemy”.
Napisz komentarz
Komentarze